ЧЕТВРТОК, 22 ДЕКЕМВРИ 2016

ПОДАРУВАЈ ОД СРЦЕ!

Подароците за неа/него своите корени веројатно ги наоѓаат помеѓу младите љубовници од дамнешни времиња. Низ вековите, подароците имале различна намена, во зависност од приликата за која се подарувани. Од обични ружи, до скапи парчиња накит – генерално ништо се нема сменето.

post cover photo

Секако, сакаме да мислиме дека гестот е важен, а подарокот не баш и тоа може да е вистина, кога веќе ни се допаѓа подарокот. Кога не ни се допаѓа, размислуваме за намерите позади подарокот.

Но, што е добар подарок? Перфектниот подарок е оној кој потсетува на партнерот и на уникатното разбирање со него. Па, тоа значи дека не мора да биде прескапо, ама треба да биде важно за нив. Запомнете, ако партнерот веќе изразил желба за нешто, не дозволувајте тоа да ви се извлече, затоа што луѓето преферираат подароци кои веќе ги побарале, а не оние кои би ги изненадиле.

Денес, на идеите им нема крај. Било да се работи за картичка која ќе Ве дочека на маса и ќе претставува убав спомен, преку префинети бонбониери, па сè до скапи вина. Во секој случај, доколку подарувате, оригинални, креативни и со стил – тоа би требало подароците да го кажуваат за вас, затоа што целта на подарокот е да ја изненади и израдува личноста за која е наменет.

Немојте да мислите дека подарокот мора да биде скап. Затоа Ви излегуваме во пресрет со интересна идеја – на Ваша драга личност подарете ѝ CRUSH – природна козметика за лице и тело.

Производот може да се користи за секој тип на кожа, како за тело, така и за лице, а истиот помага при проблеми со акни, митесери, лузни, целулит, поткожни влакна, сува кожа.

Уште по првото користење, може да се забележи новиот сјај на кожата и нејзината мекост, кои се добиваат благодарение на природните масла, додека пак, кафето во посебна гранулација е во улога на отстранувач на мртвите клетки од површината на кожата како и главна состојка која помага при редуцирање на целулит. Без вештачки парфеми, самите состојки даваат еден интензивен микс од мириси кој потсетува на утринско кафе. Каде може да го купиме YOUR SECRET CRUSH - coffee face and body scrub?

Во тек е изработката на онлајн продавницата – а до тогаш истиот може да се нарача на Facebook страница во порака Facebook.com/crush.shoponline, на инстаграм @yoursecret.crush или на 075 233 882.

Вие ги контактирате а доставата до вашиот дом е бесплатна!

ПР текст

Интервју со Едина Муса: За да живееш живот со големи достигнувања мораш потполно да веруваш во себе

Туризам

Модна инспирација – 5 викенд комбинации

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com