ВТОРНИК, 21 МАРТ 2017

Мистерии кои научниците не можат да ги објаснат

Светот и сите работи кои се дел од него досега многу пати биле истражувани, но сè уште постојат работи кои дури ни научниците не можат да ги објаснат!

Како мачките предат?

Мачките предат кога се среќни, но никој не знае како го прават тоа. Кога тие предат, не можете да го слушнете ни нивното срце како чука. Научниците велат дека тие прават вибрации со гласните жици. Нивната фреквенција го забрзува лекувањето и ја намалува болката, затоа мачките предат кога се повредени или исплашени.

post cover photo

Како се појавиле одредени видови на животни?

Голем број од животните немаат свои предци. Никој не може со сигурност да каже како тие еволуирале. За диносаурусите се вели дека изумреле од природната катаклизма, а пак животните цицачи се појавиле одеднаш.

Дали кравите имаат магнетен компас?

Научниците ги проучувале кравите од сите континенти, кои живеат во различни средини, фактори и клима и дошле до заклучок дека 70% од кравите ги вртат своите глави кон север или југ додека консумираат храна или течности.

Што претставува црната дупка?

Околу 27% од универзумот е црна дупка. Таа нема електромагнетно зрачење, па затоа е невозможно да се открие. Првие теории за црните дупки се појавија пред околу 60 години, но научниците сè уште немаат утврдено дека тие навистина постојат.

Зошто некои луѓе пишуваат со левата, а некои со десната рака?

Поголемиот дел од луѓето (70-95%) пишуваат со десната рака, а само 5-30% од популацијата пишува со левата рака. Гените имаат влијание, но „леворакиот“ ген не е идентификуван. Социјалните средини исто така имаа влијание, каде што децата кои почнале да пишуваат со левата рака ги тераат да пишуваат со десната.

Зошто големите животни исчезнале?

Големите животните, познати како мегафауна, исчезнале пред околу 10.000 години. Некои веруваат дека тоа е поради климатските промени, но сè уште нема точни докази кои можат да го потврдат тоа. Според друга теорија, овие животни изумреле поради глад. Научниците од Алјаска пронашле тела од мамути чии стомаци биле полни со несварена зелена храна.

Зошто сонуваме?

Некои луѓе веруваат дека соновите се случајни фотографии и мозочни бранови. Други веруваат дека се потајни желби, нерешени проблеми и искуства од животот. Научницие тврдат дека соновите претставуваат работи скриени длабоко во човечката психа, но никој не знае што точно претставува тоа.

Зошто постојат повеќе крвни групи?

Крвите групи имаат различни антигени во крвните клетки. Но, научниците не можат да докажат зошто тие се различни. Постои едно објаснување дека тие се поврзани со имунитетот и болестите. Луѓето со крвна група Б се подложни на ешерихија коли, луѓето со нулта крвна група се со помал ризик да починат од маларија.

(@7)

 

Morion

Интервју со Around Gaia: Имаше моменти кога сакав да се откажам и вратам

Туризам

Ова е новиот урбан летен стил - витамини и овошје насекаде!

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com