НЕДЕЛА, 17 ЈУНИ 2018

6 причини зошто патувањето е добро

Најдобриот начин да се запознаете со туѓите култури и начини на живеење е преку патувањето. Тоа прави да се запознаете подобро себеси, луѓето околу вас, како и да запознавате нови луѓе. Впуштете се во авантура кон непознатото и истражувајте! Доколку сè уште се двоумите, ние ќе ви дадеме 6 добри причини за да го сторите тоа! 

post cover photo

Станувате потолерантни со другите луѓе

Ако луѓето патуваат почесто, тогаш светот би станал подобро место за живеење. Кога патувате, ќе се изненадите од тоа колку всушност сите ние сме слични едни на други. Сите ние имаме различна религија, животен стил и боја на кожа. Но кога станува збор за патувањето, сите овие нешта исчезнуваат. 

Станувате посамоуверени

Кога патувате, неизбежно е да изгубите предмет, да пропуштите лет и слично. Токму во тие моменти сфаќате дека можете самите да се справите и со полоши работи и во себе да пронајдеме сила која дотогаш не сте биле свесни дека ја имате. Знаејќи дека можете да се справите со сето тоа, се полните со самодоверба која луѓето кои не патуваат не би можеле сосема да ја разберат. 

Постојано откривате нова и непозната храна 

Оние кои патуваат постојано дознаваат за храна за која претходно не знаеле дека постои. Секоја држава има своја кујна и специјалитети кои вреди да се пробаат! 

Учите да се спријателувате

Една од најзначајните придобивки од патувањето е запознавањето нови луѓе. На тој начин дознавате нови и интересни работи, го проширувате вашиот круг на пријатели и се развивате како личност. 

Станувате поприлагодливи

Тие кои често патуваат немаат проблем со тоа да се прилагодат на одредена ситуација. Доколку се откаже летот или се резервирани сите соби во хотелот, ваквиот тип на луѓе ќе се прилагодат на промената според своите потреби и нема да дозволат една лоша работа да ја уништи нивната авантура. 

Станувате поорганизирана личност

Кога се патува, неизбежно е да се планира и да се биде добро организиран. Ова е можеби една од најдобрите навики кои ќе ги стекнете патувајќи! 

 

© ladybook.mk Сите права се задржани.

Текстот не смее да се емитува или печати, без писмено одобрување од ladybook.mk.

Инспиративни жени кои покажуваат дека убавината нема граници

Туризам

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com