СРЕДА, 26 ЈУЛИ 2017

Пробајте ја „терапијата со смеење“

Велат дека смеењето е најдобриот лек и најверојатно се во право. Сите сме сведоци за фактот дека смеењето прави да се чувствуваме добро - кога сме лути или тажни а некој ќе направи да се смееме, тоа веднаш го подобрува нашето расположение и прави нашите проблеми да изгледаат помалку важни.

post cover photo

Позитивниот ефект кој смеењето го има врз нашиот ум е навистина моќен. Всушност, научниците го објаснуваат смеењето како „џогирање“ на нашиот ум, бидејќи ни ги нуди истите психолошки ефекти како физичката активност. Смеењето ги стимулира хормоните наречени катехоламини кои ги ослободуваат ендорфините, кои се одговорни за нашата среќа, па затоа е одличен начин за да го намалиме стресот и да ја зголемиме нашата енергија.

„Терапијата со смеење“ се состои од тоа да дознаеме што прави да се смешкаме, како и да си овозможиме да гледаме на позитивната страна на работите.

Ова им дозволува на луѓето да се опуштат и полесно да се справуваат со секојдневните потешкотии. Истражувачите од еден универзитет во Тексас откриле дека хуморот ја зголемува надежта кај луѓето и ги намалува негативните мисли.

Придобивките од смеењето не се ограничени само на умот.

Се смета дека смеењето функционира како средство против болка и прави луѓето да можат да ги истрпат непријатностите. Истражување спроведено во Лос Анџелес открило дека гледањето на смешни програми ја зголемува толеранцијата за болка кај децата. Целта на „терапијата со смеење“ е да ви помогне почесто да се смеете. Таа е погодна за сите, иако повеќето терапевти работат во здравствени установи каде смеењето се користи за ублажување на стресот и тензијата. Терапијата е достапна во групни или поединечни сесии, кои обично започнуваат со загревање - ова може да вклучува и растрчување или некој друг вид на движење, проследено со различни активности и вежби дизајнирани за да ви поттикнат смеа. Доколку започнете да експериментирате со смеењето, набргу ќе забележите дека дури и кога намерно и вештачки се смеете тоа ќе се претвори во вистинско смеење, кое за кусо време ќе ви прејде во навика.

Интервју со Around Gaia: Имаше моменти кога сакав да се откажам и вратам

Туризам

Ова е новиот урбан летен стил - витамини и овошје насекаде!

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com