ПОНЕДЕЛНИК, 04 СЕПТЕМВРИ 2017

Рецепт за пилешко со сусам и мед

Одличен рецепт за пилешки гради со сусам и мед. Можете да ги искористите за послужување на гости или едноставно како оброк со вашето семејство.

post cover photo

Состојки

 • пилешки гради ситно исечкани

 • 2/3 шолја пилешка супа

 • 1/2 шолја мед

 • 3 лажици соја сос

 • 2 лажички масло од сусам

 • 1 лажичка бел оцет

 • 3 лажици ситно исечкан кромид

 • 1 чешне лук (мелено)

 • 1 1/2 лажичка ситно рендан ѓумбир

 • сол и бибер (по желба)

 • растително масло

 • 1 лажичка прашок за пециво

 • 2 големи јајца

 • 1 лажица сусам

 • сечкан млад кромид (за декорација)

Начин на подготовка

Во помал сад измешајте ги пилешката супа, медот, соја сосот, маслото од сусам, оцетот, кромидот, лукот, ѓумбирот и по желба зачинете со сол и бибер. Ставете ја добиената смеса да зоврие, а во меѓувреме измешајте 1 1/2 пченкарно брашно со 1 1/2 лажица ладна вода. Кога смесата ќе зоврие ставете го измешаното пченкарно брашно, потоа намалете го оганот и мешајте постојано околу три минути додека смесата не се стегне. Тргнете од оган и прекријте со капак за да остане топло. 

Во поголема тава ставете го растителното масло и ставете на оган да се затопли. Во меѓувреме измешајте ги јајцата. Во посебен сад ставете 1 шолја пченично брашно, додадете го прашокот за печиво и убаво измешајте. Пилешките гради ставете ги првин во јајцето, потоа во измешаното пченично брашно и на крај ставете ги да се пржат околу 5-7 минути. Откако ќе ги испржите ставете ги на хартија со цел да се впие вишокот масло. 

Испржените пилешки гради ставете ги во сад и одозгора ставете сос и сусам. Декорирајте со сечкан млад кромид. 

 

 

Morion

Интервју со Around Gaia: Имаше моменти кога сакав да се откажам и вратам

Туризам

Ова е новиот урбан летен стил - витамини и овошје насекаде!

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com