СРЕДА, 13 СЕПТЕМВРИ 2017

5 идеи за поинаков состанок

Треба да одите на состанок, но не знаете каде? Доколку ви се здосадени вообичаените кафулиња и ресторани, и сакате за време на состанокот да правите нешто забавно, ние ви предлагаме 5 идеи за малку поинаков состанок.

Посетете некоја кафе книжарница

Малку поинаков, но сепак забавен избор се кафе книжарниците. И вие и вашиот партнер ќе откриете некоја нова книга, ќе откриете какви се вашите вкусови за книги и секако, доколку и двајцата сте љубители на книгите, бескрајно многу ќе уживате во разговорот за нив. 

Посетете некоја изложба или пак музеј

Звучи здодевно? Овие места се одличен начин да видите нешта кои досега не сте ги виделе, да се воодушевите на уметноста и да се видите себеси, а и партнерот во поинакво светло. 

Посетете парк за миленици

Доколку вие и вашиот партнер сте љубители на милениците, ваквото место е совршен избор за вас! Доколку се одлучите за посета на некаков парк за миленици, вашиот ден со сигурност ќе биде исполнет со насмевки и среќа, и многу многу љубов! Нема ништо поубаво од радоста споделена со овие мили суштества, а доколку сте во друштво на партнерот, без сомнеж ќе имате прекрасен и исполнет ден! 

Гледајте филм под отворено небо

Зошто да се затворите во домот и да поминете часови барајќи го совршениот филм? Истражете го вашиот град и дознајте каде има можност за гледање филмови под отворено небо. Нема ништо поромантично од ноќ под ѕвездите и позабавно од филм кој не сте го гледале и за кој не знаете ништо. Доколку сакате спонтано одвивање на настаните, ова е вистинскиот избор за вас.

Посетете бар со жива музика

Одењето во бар со жива музика ќе ве чини помалку од одење на концерт, а ќе ви биде позабавно од обичните кафулиња. Одберете бар каде има музика каква што вам ви се допаѓа, или оставете сè на случајноста и посетете го барот кој најмногу ќе ве привлече со својата атмосфера и амбиент.

 

Интервју со Едина Муса: За да живееш живот со големи достигнувања мораш потполно да веруваш во себе

Туризам

Ова е новиот урбан летен стил - витамини и овошје насекаде!

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com