ВТОРНИК, 26 СЕПТЕМВРИ 2017

Што сè може да направи кокосовото масло за вашата кожа?

Студеното време честопати ја прави нашата кожа сува и предизвикува лупење. Поради тоа во овој период од годината на нашата кожа ѝ е потребна поголема нега од вообичаено.

post cover photo

Како што веќе сигурно знаете, кокосовото масло е одлично за кожата, ја одржува хидрирана, мека и овозможува да го задржиме свежиот изглед. Дознајте на кој начин можете да го користите кокосовото масло и кои се придобивките од него.

Ги отстранува лузните и го регулира сјајот на кожата

Кокосовото масло содржи важен антиоксидант за кожата - витаминот Е. Тоа е одлично за кожата бидејќи го регулира нејзиниот сјај, а истовремено помага во лечењето и отстранувањето на лузните од акни и разните други состојби на кожата. И како и сите антиоксиданси, помага во борбата против слободните радикали.

Ги спречува инфекциите и иритациите на кожата 

Ова е уште една од многу придобивки од употребата на кокосовото масло. Ова масло е полно со антисептични масни киселини кои се борат против штетните габи и бактерии на кожата. Доколку секојдневно го користите кокосовото масло, може да ви помогне во спречувањето на појавата на инфекции, брадавици и слично.

Навлегува во длабоките слоеви на кожата

Поради неговата лесна молекуларна структура, ова масло лесно се апсорбира во кожата и не останува само на нејзината површина. Кокосовото масло навлегува во длабоките слоеви на кожата и ги третира проблемите на кожата од самиот корен. 

Го успорува процесот на стареење

Една од најголемите придобивки од употребата на кокосовото масло е тоа што го успорува процесот на стареење на кожата. Тоа е богат извор на антиоксиданси кои се борат против слободните радикали кои ја напаѓаат нашата кожа. Тоа помага да се успори процесот на стареење бидејќи го штити сврното ткиво кое ја одржува кожата еластична.

Ја хидратира кожата

Кокосовото масло е едно од најдобрите средства за хидратирање за кожата. Тоа продира длабоко во кожата и ѝ дава неверојатен сјај. Ова масло помага во отстранувањето на мртвите клетки од кожата и ја прави мазна и мека. Кокосовото масло исто така се користи и за екстремно сува кожа, како во случај на егзема и псоријаза, па дури и како третман за сув скалп и првут.

Morion

Интервју со Around Gaia: Имаше моменти кога сакав да се откажам и вратам

Туризам

Ова е новиот урбан летен стил - витамини и овошје насекаде!

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com