СРЕДА, 27 СЕПТЕМВРИ 2017

Зошто не успевате да постигнете баланс во вашата врска?

Постигнувањето баланс помеѓу работите кои ни се важни во животот е многу важно. Нарушениот баланс во животот, работата и односите со партнерот, можат навистина да ни го уништат мирот и да ни предизвикаат чувства на нервоза, умор и истоштеност.

post cover photo

Кои се најчестите причини за нарушениот баланс во односот на партнерите?

Еден од партнерите се чувствува огорчен

Доколку еден од партнерите се чувствува огорчен и несреќен поради мотивацијата и успехот кој ги постигнува другиот, тогаш во врската постои огромен проблем. И двајцата партнери ги водат различни животни патишта, а со тоа нарушениот баланс само ќе продолжи да се зголемува.

Недостаток на активности

Доколку едниот партнер е постојано зафатен со интересни и забавни активности, додека пак другиот не е толку зафатен, или пак воопшто не е зафатен, тоа е знак за нарушен баланс во врската. Партнерите не треба да бидат еднакво активни или пак да ги сакаат истите работи, но ако едниот партнер е многу активен, додека пак другиот не е, тоа ќе предизвика тензија во врската.

Еден од партнерите повеќе не се чувствува почитуван

Кога еден од партнерите се чувствува омаловажен со тоа што другиот нема време да го ислуша, да му даде значење на неговото мислење, а со тоа и да го испочитува, тогаш врската дефинитивно оди во погрешна насока. Поради ваквиот проблем, двајцата партнери не си овозможуваат индивидуален развој како личности, а доколку вашиот партнер не придонесува за вашиот развој како личност во животот, љубовта и работата, тогаш балансот е нарушен.

Чувство на замор

Се чувствувате како постојано и залудно да треба да давате повеќе за да бидете прифатени, а не добивате ништо за возврат. Доколку се чувствувате како вашиот партнер никогаш да не е задоволен од вас и забележувате дека чувствувате повеќе замор отколку среќа, се жалите повеќе отколку што сте задоволни, тоа е јасен знак за нарушен баланс во вашата врска.

Morion

Интервју со Around Gaia: Имаше моменти кога сакав да се откажам и вратам

Туризам

Ова е новиот урбан летен стил - витамини и овошје насекаде!

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com