ЧЕТВРТОК, 28 СЕПТЕМВРИ 2017

Памела Андерсон со видео на Инстаграм се збогуваше од Хју Хефнер

Памела Андерсон стана ѕвезда благодарение на Хју Хефнер. Поради тоа се очекуваше нејзиното збогување од светскиот плејбој. Памела за првпат се појави во Playboy во 1989 година, а во 1990 беше прогласена за зајачица. Благодарение на Хју Хефнер таа подоцна успеа да се пробие во Холивуд. 

post cover photo

Памела Андерсон на својот профил на Инстаграм објави видео, во кое лежи на креветот облечена во долна облека и плаче со размачкана шминка. Под видеото таа напиша и порака со која се збогува од Хефнер.

 

Goodbye #Hef Mr Hefner I have so many thoughts, I have no brain n right now to edit I am me because of you You taught me everything important about freedom and respect. Outside of my family You were the most important person in my life. You gave me my life... People tell me all the time That I was your favorite... I'm in such deep shock. But you were old, your back hurt you so much. Last time I saw you You were using a walker. You didn't want me to see. You couldn't hear. You had a piece of paper in your pocket you showed me - with my name Pamela with a heart around it. Now, I'm falling apart. This feeling is so crazy. It's raining in Paris now. I'm by the window. Everything anyone loves about me is because you understood me. Accepted me and encouraged me to be myself. Love like no one else. Live recklessly With unfiltered abandon. You said the magazine was about a girl like me. That I embody the spirit you fantasized about. I was the one. You said. I can hear you say - Be brave. There are no rules. Live your life I'm proud of you. There are no mistakes. And with men - Enjoy ... (Your wonderful laugh) You have the world by the tail You are a good girl And you are so loved - You are not crazy. You are wild and free Stay strong, Stay vulnerable. ... "It's movie time" You loved my boys ... You were always, always there for us. With your love Your crazy wisdom. I will miss your everything. Thank you for making the world a better place. A freeer and sexier place. You were a gentleman charming, elegant, chivalrous And so much fun. Goodbye Hef ... Your Pamela 💋

A post shared by The Pamela Anderson Foundation (@pamelaanderson) on

„Господин Хефнер, имам толку мисли, но во моментов немам мозок со кој би можела да ги обработам. Јас сум јас поради тебе, ме научи сè што е важно за слободата и почитувањето. Покрај семејството ти беше најважната личност во мојот живот. Ти ми даде живот... Луѓето секогаш ми зборуваат дека сум ти била омилена... Потполно сум во шок. Беше стар, грбот многу те болеше. Последниот пат кога те видов, не сакаше да ме видиш. Не слушаше. Имаше парче хартија во џебот кое ми го покажа, на него беше моето име Памела и околу него срце. Сега се распаѓам. Ова чувство е потполно лудило. Во Париз во моментов паѓа дожд. Покрај прозорецот сум. Сè што луѓето сакаат кај мене е дека ме разбираше. Ме прифати и охрабри да бидам тоа што сум. Сакај како што никој не сакал. Живеј го животот во полна пареа, без запирање. Рече дека твојот магазин е за девојка како што сум јас, дека јас сум олицетворение на таа што си сонувал. Јас сум била таа, така рече. Можам да те слушнам како велиш - биди храбра, нема правила. Живеј го својот живот, се гордеам со тебе. Нема грешки. А со мажите - уживај... (твојата прекрасна насмевка). Го имаш светот под нозе, ти си добра девојка и толку си сакана - не си луда. Дива си и слободна, остани силна, остани чувствителна... „Време е за филмови“... ги сакаше моите момчиња, секогаш, секогаш беше тука за нас. Со својата љубов, твојата луда мудрост. Сè ќе ми недостасува. Ти благодарам што светот го направи подобро место. Послободно и посексапилно место. Беше џентлмен, шармантен, елегантен, галантен и многу забавен. Довидување Хеф... твојата Памела.“

Morion

Интервју со Around Gaia: Имаше моменти кога сакав да се откажам и вратам

Туризам

Ова е новиот урбан летен стил - витамини и овошје насекаде!

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com