ЧЕТВРТОК, 12 ОКТОМВРИ 2017

Романтични филмови снимени според вистински приказни кои морате да ги гледате

Сигурно и на вас ви се случило да гледате убав романтичен филм и да си помислите дека некои љубовни приказни можат да се случат само на филм или во книга. Вистината е дека голем број од романтичните филмови се снимени според вистински приказни. Дознајте кои се тие филмови и доколку не сте ги гледале направете го тоа уште денеска!

post cover photo

The Invisible Woman 

Во овој филм се раскажува за тајната љубов на Чарлс Дикенс. Тој е во брак со лојална и посветена жена која му верува, а во исто време и се сомнева во него. Во меѓувреме неговото внимание го привлекува глумицата Нели и нивната врска станува една од најголемите љубовни приказни во историјата на книжевноста.

 

A Beautiful Mind

Филм за математичарот Џон Неш, кој живее во свој замислен свет и верува дека работи за тајната служба на владата на САД. Филмот во исто време е љубовна приказна бидејќи неговата сопруга со сите сили се труди да му помогне да се справи со халуцинациите кои прават тој да не може да ги разликува вистинските настани од оние измислените.

The Edge of Love 

Приказна за два пара и нивните љубовни животи кои се преплетуваат. Вера Филипс и Дилан Томас повторно се сретнуваат во Лондон за време на Втората светска војна, додека таа работи како пејачка, а тој е оженет и има дете. Нивните чувства се сè уште многу силни, но проблемот е во тоа што тие не можат да ја обноват нивната врска поради бракот на Дилан.

The Vow

Во овој филм се раскажува за еден брачен пар кој доживува сообраќајна незгода, во која жената завршува во кома. Откако ќе се разбуди таа не се сеќава на половина од својот живот и последно нешто на кое се сеќава е врската со нејзиниот бивши дечко додека студира. Нејзниот сопруг се труди повторно да го освои нејзиното срце и да ја потсети на сите моменти кои ги поминале заедно.

Becoming Jane 

Приказна за познатата писателка Џејн Остин, која сонува за вистинска љубов, но нејзините родители ја тераат да се омажи за богат маж. Кога младата Џејн ќе го запознае Том Лефрој, нејзиниот свет ќе се промени и таа ќе мора да избере дали да им се спротивстави на своите родители или дали да го сослуша своето срце.

The Theory of Everything

Филм за најпознатиот научник и гениј Стивен Хокинг, приказна за двајца луѓе кои ќе успеат да ги пребродат сите проблеми со помош на силната љубов.

 

Morion

Интервју со Around Gaia: Имаше моменти кога сакав да се откажам и вратам

Туризам

Ова е новиот урбан летен стил - витамини и овошје насекаде!

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com