ПЕТОК, 13 ОКТОМВРИ 2017

Неверојатни места низ светот кои сигурно би сакале да ги посетите

Сите ги знаеме познатите туристички атракции како Кинескиот ѕид, Колосеумот, Таџ Махал и слично. Но, во голем број на земји низ светот постојат голем број на антички градби кои голем број од луѓето кои постојано патуваат не ги знаат.

Погледнете ги овие фотографии од неверојатните места низ светот кои сигурно би сакале еден ден да ги посетите!

Големата џамија во Џене, Мали

Големата џамија во Џене е стара повеќе од 100 години и е најголемата градба во светот изградени од глинени тули. Во 1988 година, беше вклучена на листата на Светски наследства на УНЕСКО, како дел од стариот град Џене. Во моментов таа е затворена за туристите, а во 1996 година овие мерки биле преземени, откако во џамијата имало фотосесија за списанието Vogue.

Чанд Баори, Индија

Чанд Баори се наоѓа во малото индиско село Абанери и е преставува едно од најдлабоките и најстарите скалила во светот. Големата структура претставува превртена пирамида, длабока околу 30 метри. Во неа има три ѕида со 3.500 тесни скали, кои се наредени во совршена симетрија кои водат до мало. зеленикаво езеро. Научниците сè уште се трудат да докажат дали Чанд Баори е изградено помеѓу 9. и 11. век или 600 години пред нашата ера.

Палатата на Парламентот, Романија

Едно од најпознатите обележја во Букурешт било изградено кога Романија сè уште била Социјалистичка Република. Оваа палата се смета за најголемата и најскапата административна зграда во светот. 

Стар мост, Босна и Херцеговина

Овој пешачки мост над реката Неретва во градот Мостар е модерна копија на античкиот мост кој бил уништен од воениот конфликт во 1993 година. Стариот мост е дел листата на Светски наследства на УНЕСКО од 2005 година. Една од традиционалните забави за туристите е скокањето од мостот во ладните води на Неретва.

Tврдината Кумбалгар, Индија

Тврдината Кумбалгар е опколена со уникатен ѕид, кој во античките времиња бил познат како Чувар на смртта или Окото на Мевар. Ѕидот е долг 36 километри, а на одредени места е висок 8 метри. Овој ѕид се градел од 15. до 16. век. Покрај големиот број на војни, Големиот ѕид на Индина не бил воопшто оштетен ниту предаден на непријателите.

Џамијата Шеик Лутфула, Иран

Ова ремек-дело било изградено помеѓу 1602 и 1619 година. Џамијата е елегантна, но од неколку причина е навистина невообичаена. Во неа нема минариња ниту двор, можеби поради тоа што не била наменета за јавноста, туку служела како место за молење на жените од харемот.

Tврдината Деравар, Пакистан

Монументалната, квадратна структура во Деравар била изграден во 1733 година. Тврдината содржи 40 бедеми кои никнуваат од пакистанската пустина. Не само туристите, туку и голем број на локални жители не знаат за нејзиното постоење.

Тврдина на чумата, Русија

Оваа тврдина се наоѓа во Финскиот Залив на Балтичкото Море, во близина на Санкт Петерсбург. Била изградена на вештачки остров во средината на 19. век. За брзо време тврдината станала истражувачка лабораторија за чума и други бактериски болести. Денеска таа е позната туристичка атракција.

 

Интервју со Around Gaia: Имаше моменти кога сакав да се откажам и вратам

Туризам

Ова е новиот урбан летен стил - витамини и овошје насекаде!

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com