СРЕДА, 25 ОКТОМВРИ 2017

5 парчиња облека кои мажите ги сметаат за привлечни

Кои парчиња облека ја прават жената привлечна? Можеби, многумина веднаш ќе помислат на кратки здолништа или длабоко деколте, но вистината е дека за една жена да изгледа привлечно не е потребно да открива голем дел од своето тело. 

Всушност вие можете да се чувствувате привлечно во која било модна комбинација, бидејќи тоа е нешто што доаѓа однатре. Сепак, поголемиот дел од мажите ги сметаат за привлечни оние жени и девојки кои постојано се грижат за својот изглед и на културен и елегантен начин се трудат да ја покажат својата женственост и убавина. Постојат неколку парчиња облека со кои можете навистина да го освоите својот партнер или пак да го привлечете вниманието на оној кој ви се допаѓа. Овие 10 парчиња облека се сметаат за привлечни, па одберете кои највеќе одговараат на вашиот стил на облекување.

Високи чорапи

Пар црни, сиви или високи чорапи во друга боја во комбинација со пократко здолниште или фустан ќе направат да изгледате навистина привлечно за вашиот партнер. Високите чорапи кријат поголем дел од вашите нозе, а сепак откриваат дел од вашата кожа. Поради тоа, ваквиот модел на чорапи прави да изгледате привлечно. Добрата работа кај високите чорапи е тоа што не само што ќе направат да изгледате привлечно, туку ќе направат да изгледате модерно, а ќе ве стоплат во постудените денови.

Фустан

Според голем број на мажи, жената облечена во фустан секогаш изгледа привлечно. Без разлика на тоа каков фустан ќе облечете, вие со сигурност ќе изгледате женствено, убаво, привлечно, елегантно, гламурозно, секси и посебно. Уживајте почесто во вашиот омилен фустан и освојувајте ги погледите на сите.

bella.mk

Здолниште

Некои ќе речат колку пократко, толку подолго, но вистината е дека и долгите здолништа можат да направат да изгледате привлечно. Кога носите потесни здолништа повеќе ги истакнувате вашите облини, со што изгледате поженствено и попривлечно. Некои мажи обожаваат своите дами да ги гледаат облечени во долги здолништа, без разлика дали се работи за потесен или поширок модел. Не двоумете се и носете почесто здолништа, така што ќе го одберете моделот во кој се чувствувате најудобно и самоуверено.

Долна облека

Секако дека секоја жена изгледа привлечно во долна облека. Сепак, долната облека може да се види само во интимните моменти, па затоа секој интимен момент со вашето момче искористете го да го изненадите со убава долна облека. 

Тантела

Парчињата облека со тантела се класичен избор кој ќе направи да изгледате елегантно, женствено, грациозно, секси и нежно. 

Интервју со Едина Муса: За да живееш живот со големи достигнувања мораш потполно да веруваш во себе

Туризам

Модна инспирација – 5 викенд комбинации

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com