ПОНЕДЕЛНИК, 06 НОЕМВРИ 2017

Нова година во Дубровник со Дино Мерлин

Се ближи крајот на 2017 година, па сигурно веќе започнавте со размислување каде да ја дочекате Новата година. Зарем не би сакале да заминете на кратко патување во едни од најубавите градови на Балканот и да уживате во прошетки покрај Јадранското Море, а покрај тоа новогодишната ноќ да ја прославите со една од најголемите музички ѕвезди на овие простори? Со Vardar Express новата 2018 година можете да ја дочекате во Дубровник со Дино Мерлин!

Покрај тоа што можете да го посетите Дубровник, бисерот на Јадранот, и да уживате во посебната убавина на овој медитерански град, со Vardar Express ќе ги посетите и Будва и Котор, најубавите црногорски градови, со неверојатна аритектура и пејсажи кои ќе ве остават без збор. Не двоумете се, поминете неколку незаборавни денови во најубавите градови во Јадранската ривиера и за новогодишната ноќ забавувајте се со Дино Мерлин!

Погледнете ги сите информации за програмата:

НОВА ГОДИНА 2018

БУДВА - КОТОР – ДУБРОВНИК

29.12.2017 прв ден

Состанок на групата на паркингот Холидеј Ин во 23:30 часот, поаѓање кон Црна Гора во 00 ч. Ноќно возење преку Косово и Албанија.

30.12.2017 втор ден

Пристигнување во Свети Стефан во утинските часови. Кратка пауза за разглед и кафе. Патувањето продолжува кон Будва. Прошетка и разглед на стариот град, посета на црквите Св. Марија, Св. Иван, плоштадот... Патувањето подолжува кон Котор, крајбрежен град кој е познат по своите пејсажи и средновековна архтектура и е под заштина на УНЕСКО како светско културно наследство, разглед на градот, слободно време... Патувањето продолжува кон Дубровник. Сместување во хотел, вечера. Ноќевање.

31.12.2017 трет ден

Појадок. По појадокот разглед на Дубровник со водич, Страдун со Орландовиот столб и Онофриевата чешма, најстарата аптека, Катедралата, палатата Спонза, Барокната Црква Св. Влахо, Катедралата „Вознесениото на Марија’’, кулата Минчета, Тврдината Ловренац. Слободно време за прошетка. Враќање во хотел. Вечера. Подготовки за новогодишната ноќ. Дочек на плоштадот во стариот град со неповторлива забава со Дино Мерлин. Враќање во хотел. Ноќевање.

01.01.2018 четврт ден

Појадок. Напуштање на хотелот и слободно време за прошетка. Поаѓање кон Македонија во 12 часот.

ЦЕНА : 8.990,00 денари

Цената вклучува

Автобуски превоз

2 ноќевања во хотел со 3* на база на HB (појадок и вечера)

Разглед на Будва, Котор и Дубровик со водич

Туристички придружник

Цената не вклучува

Влезници во музеи и културно историски споменици

Патничко осигурување

Напомена:

– За реализација на аранжманот потребен е мининум од 40 патници;

– Доколку не се оствари минималниот број на патници, организаторот го задржува правото да го откаже аранжманот најдоцна 7 дена пред поаѓање;

– Организаторот го задржува правото за промена на цените на факултативните излети, во случај на промена на цената на влезниците на локалитетите;

– Доколку е потребно, организаторот го задржува правото за промена на редоследот на реализација на програмата;

– Пасошот мора да има важност минимум 90 дена од датумот на завршувањето на аранжманот;

– Уплата исклучиво во денари.

Контактирајте нè на:

+3982 3118 263

+3892 402 394

info@vardarexpress.com

ПР текст

Интервју со Едина Муса: За да живееш живот со големи достигнувања мораш потполно да веруваш во себе

Туризам

Модна инспирација – 5 викенд комбинации

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com