СРЕДА, 08 НОЕМВРИ 2017

50 строги правила кои претседателските семејства мораат да ги почитуваат

Поранешната Прва дама на САД, Мишел Обама, еднаш изјави: Навистина не го знаете тоа што не го знаете додека не дојдете тука. Постојано ги гледате претседателите и Првите дами на телевизија или на Интернет, но дали некогаш сте размислувале за тоа каков живот живеат тие и дали постојат одредени правила кои треба да ги почитуваат? Во чест на тоа дека помина една година откако беа претседателските избори во САД, можете да ги дознаете сите правила и традиции кои ги има Белата Куќа. Дознајте кои 50 правила мора да ги почитува секој претседател и неговото семејство!

post cover photo

Првата дама мора да одбере дизајнер за внатрешно уредување со кој ќе соработува.

Семејството не треба да има формални улоги во администрацијата.

Новата претседателска фамилија може да ја уреди Белата Куќа во свој стил, но собите како собата на Линколн и Жолтата соба не смеат да се менуваат.

Најголемите промени во куќата можат да бидат направени на вториот и третиот кат.

Првата дама и семејството треба да живеат во Белата куќа заедно со претседателот.

Не смeат да се потрошат многу пари за екстравагантни реновирања.

Мораат да ги сочуваат колекциите кои се во куќата, како големото пијано и потпишаните уметнички дела. Постои вработен куратор кој е одговорен да внимава дека секое семејство ќе се грижи за колекциите.

Секогаш постои различна тема за украсување на официјалната Божиќна елка во куќата, која ќе биде одбрана од семејството. Оваа традиција ја започнала Џеки Кенеди во 1961 година.

Ниту претседателот ниту потпретседателот не можат да одбијат заштита на тајната служба, но нивните сопруги и деца можат.

Не можат да се отворат прозорците ниту во Белата куќа ниту во автомобилите на претседателското семејство.

За да се догради нешто во Белата куќа, како на пример внатрешен базен, потребна е посебна дозвола.

Претседателското семејство не смее да се всели ни минута пред 20 јануари, а вселувањето треба да биде направено за помалку од 12 часа.

Тие не се одговорни за комунални сметки и хипотека, но одговорни се за личните работи како секој друг жител на САД.

Мораат да платат за секое јадење кое се јаде во Белата куќа.

Сите лични работи мораат да ги донесат во Белата куќа сами и потребно е сами да ги подмират трошоците.

Секоја година учествуваат во традиционалната игра за време на Велигденските празници.

Секоја година учествуваат во игра со мавање со снежни топки.

Секоја година се домаќини на еврејскиот празник Ханука и палат менора.

Претседателот и Првата дама секоја година треба да присуствуваат на вечерата на дописниците на Белата куќа.

Исто така треба да бидат домаќини на вечера која го означува крајот на Рамадан.

Белата куќа секогаш го слави мексиканскиот празник Cinco de Mayo (5 maj).

Претседателот секогаш помилува мисирка на Денот на благодарноста.

Секое претседателско семејство има домашно милениче.

Претседателското семејство секогаш е сместено во гостинската куќа на претседателот пред инаугурацијата. 

Повеќекратните сметки и законите се потпишуваат во првите 100 дена.

Првите дами секогаш се запознаваат веднаш по изборите.

Исто така, се запознаваат и претседателите.

Не е дозволено крадење на говорите.

Претседателското семејство голем дел од времето го поминува во Camp David.

Треба да признаат месец посветен на ЛГБТ заедницата.

Потребно е да летаат со Air Force One.

Претседателот во текот на првата недела откако е избран треба да го испланира својот погреб.

Децата најчесто одат во приватни училишта.

Не смеат да управуваат со автомобил.

Треба да одржуваат транспарентност со медиумите.

Првото дете е секогаш придружено со тајната служба.

Кога се случува некоја национална несреќа, претседателот не смее да оди во својот приватен голф клуб.

Претседателот секогаш користи безбеден телефон кога има телефонски разговори.

Претседателот не може да оди никаде без тајната служба.

Децата на претседателот обично немаат профили на социјалните мрежи.

Кога станува збор за Твитер, претседателот не би требало да пишува сè што ќе помисли.

Членовите на семејството кои имаат Твитер, мораат да се откажат од своите официјални профили.

Претседателското семејство мора да се сретне со Кралицата.

Исто така и со останатите членови на кралското семејство на Велика Британија.

Традицијата е Првата дама да предложи и започне важни иницијативи.

Целото семејство мора да присуствува на претседателската инаугуарација.

Претседателот не треба да ги коментира работните извештаи во првиот час од месечното издание.

Децата треба да продолжат да ги завршуваат домашните работи.

Откако ќе ја напуштат Белата куќа смеат да прават сè што сакаат, а што не им било дозволено претходно.

 

Интервју со Едина Муса: За да живееш живот со големи достигнувања мораш потполно да веруваш во себе

Туризам

Модна инспирација – 5 викенд комбинации

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com