СРЕДА, 08 НОЕМВРИ 2017

Фасцинантни факти за луѓето родени во ноември

Доколку сте родени во ноември или пак познавате некоја личност којашто е родена овој месец, тогаш овие факти сигурно би ве интересирале!

post cover photo

Луѓето родени во ноември се одлични пријатели

Тие уживаат во искрени пријателства кои траат со години и знаат да бидат навистина добар и искрен пријател. Дали ова ве потсетува на вас или на некој пријател роден во ноември?

Момчињата родени во ноември најчесто се левораки

Едно истражување спроведено во Германија, покажало дека момчињата кои се родиле во период меѓу ноември и почетокот на зимата се левораки поради високото ниво на тестостерон.

Скапоцени камења – цитрин и топаз

Луѓето родени во ноември имаат два камена според месецот на раѓање: златно-жолтиот цитрин, познат како камен на оптимизмот и кристалот топаз (најчесто со сини нијанси). За овие камења се вели дека имаа лекувачки и смирувачки енергии.

Помал ризик од голем број на здравствени состојби

Според истражување спроведено од Универзитетот Оксфорд, кај децата родени во ноември веројатноста е мала дека ќе се појави мултипла склероза. Студиите покажале и дека веројатноста е мала од појава на срцеви болести и рак на белите дробови.

Луѓето не можат да им одолеат

Има нешто во нивниот карактер и појава, што ги привлекува другите луѓе. Некои велат дека се работи за мистериозни катактеристики. Нивниот изглед е навистина привлечен, што е уште една причина поради која го привлекуваат вниманието на другите.

Хороскопскиот знак е скорпија или стрелец

Оние кои се родени на почетокот на ноември, сè до 21, се страствени скорпии. Сите останати, родени од 22 па сè до крајот на месецот се стрелци, со великодушна душа и добра смисла за хумор. Двата хороскопски знаци имаат силен карактер.

Многу ретко се депресивни

Според уште едно истражување направено во Велика Британија, луѓето родени во ноември многу помалку страдаат од депресија за разлика од другите луѓе. Кај луѓето родени во пролетните месеци, депресијата многу почесто се појавува.

Го делат месецот на раѓање со извонредни познати личности

Во ноември се родени и едни од најголемите светски ѕвезди како Скарлет Јохансон, Леонардо ди Каприо, Рајан Гослинг, Ема Стоун, Џош Духамел и Метју Меконахи.

Цвет – хризантема

Секоја личност има свој цвет според месецот на раѓање, а на оние родени во ноември е хризантемата. Овој цвет симболизира радост и оптимизам. Во јапонската култура овој цвет многу се величи и репрезентира совршеност. Се верува дека ако се стави само едно ливче на дното од чаша вино, тогаш загарантирано ќе имате долг и здрав живот.

Судено им е да се занимаваат со атлетика

Како и другите луѓе родени во есен, така и оние родени во ноември се одлични атлети. Тоа е поради високото ниво на витамин Д. Според една студија, луѓето родени во есенските месеци, особено во октомври и ноември, се побрзи и физички повеќе фит.

Интервју со Едина Муса: За да живееш живот со големи достигнувања мораш потполно да веруваш во себе

Туризам

Модна инспирација – 5 викенд комбинации

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com