ВТОРНИК, 14 НОЕМВРИ 2017

Зошто е важно да консумирате природни сокови?

Дали често практикувате да консумирате природни сокови? Некои луѓе ги обожаваат, додека пак некои ги пијат многу ретко. Тоа што треба да го знаете е дека природните сокови имаат големи придобивки за вашиот организам. Поголемиот дел од луѓето почнуваат да консумираат природни сокови само поради тоа што сакаат да ги намалат вишокот килограм. Но, тие не само што помагаат во слабеењето, туку ѝ помагаат и на кожата, а прават и детоксикација на организмот. 

post cover photo

Здравствени придобивки

Природните сокови се многу важни за вашето здравје, вклучувајќи го тоа дека ги намалуваат калориите, спроведуваат подобри навики кога станува збор за исхраната, го полнат вашето тело со микронутриенти, а како најважно од сè вкусни се! Овошјето и зеленчукот кои ги употребувате за природните сокови, се всушност тие кои содржат голем број на витамини, минерали и растителни хемикалии.

Намалување на тежината

Бидете искрени, одвреме-навреме сигурно сакате да намалите барем килограм или два. Најчесто од оваа причина дамите се одлучуваат наместо храна да консумираат повеќе чаши природен сок во текот на денот. Доколку и вие практикувате да го правите тоа, тогаш треба да знаете кои се најдобрите природни сокови за намалување на килограмите!

Морковите се одлични за намалување на килограмите. Тие имаат многу мало количество на калории, а богати се со влакна, со што праваат подолго време да се чувствувате најадени. Грејпфрутот е исто така одличен избор, бидејќи прави да се чувствувате сити. Еве една одлична комбинација!

 • 1 грејпфрут

 • 1 голем морков

 • 1 лажичка лимонов сок

 • 1/2 лажичка ѓумбир

Сите состојки можете да ги ставите во блендер и ќе добиете вкусно смути!

Детоксикација

Кога пиете сокови со цел да направите детоксикација, тогаш дефинитивно ќе ги отстаните сите штетни материи од вашиот организам, а исто така можете да намалите и неколку килограми, зависно од тоа колку долго ги консумирате. Сокот од лубеница и нане е одличен за детоксикација. Не само што е вкусен, туку е лесен и брз за правење. Подобро е да одберете лубеница која има повеќе семки, бидејќи тие се полни со минерали и имаат големо количество на цинк и селен. Со пиењето на овој сок ќе ги отстраните сите штетни материи од црниот дроб и бубрезите. Нането е моќен антиоксидант и прочистувач на крвта.

Потребни ви се:

 • 2 шолји сечкана лубеница

 • сок од 1 мала лимета

 • 1 лажица сечкано нане

 • 1 лажичка рендат ѓумбир

Блендирајте ги сите состојки и уживајте!

Придобивки за кожата

Ако имате проблеми со акните или едноставно сакате да имате здрав и сјајен изглед на кожата на лицето, тогаш треба да почнете да консумирате почесто сокови со одредени овошја и зеленчук, кои ќе го подобрат вашиот изглед. Цвеклото и морковот можат многу да го подобрат вашиот изглед. Морковите се богати со витамин А, кој е моќен антиоксидант кој помага во успорување на процесот на стареење на кожата. Витаминот А исто така произведува колаген, кој спречува намалување на еластичноста и појава на брчките. Цвеклото пак е полно со хранливи материи кои кожата ја прават сјајна. Полно е со железо, калиум, бакар и витамин Ц, кои придонесуваат во прочистувањето на крвта и црниот дроб. Многу луѓе не сфаќаат дека кога сакаат да го подобрат изгледот на кожата, тогаш прочистувањето на крвта е најважно!

Почесто консумирајте сок со овие состојки и ќе забележите позитивни промени кај вашата кожа!

 • 1/2 мала црвена зелка

 • 1 средно цвекло

 • 1 морков

 • 1 средна крастацива

 • 1 портокал

 • 1/2 лимета

 • малку ѓумбир (по желба)

Со блендер измешајте сè освен портокалот и лиметата. Откако од сите состојки ќе добиете сок, тогаш исцедете ги портокалот и лиметата и додадете ги.

 

Интервју со Едина Муса: За да живееш живот со големи достигнувања мораш потполно да веруваш во себе

Туризам

Модна инспирација – 5 викенд комбинации

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com