ЧЕТВРТОК, 16 НОЕМВРИ 2017

Разголени нозе во зима? Еве неколку трикови кои ќе направат да изгледате совршено!

Некои дами ги обожаваат дебелите чорапи и хулахопки, но дел од нив не можат да ги поднесат и повеќе сакаат да ги истакнат своите нозе, без разлика на тоа што е зима. Иако температурите сѐ повеќе се намалуваат и времето е студено, голем број на дами повеќе сакаат да шетаат со разгоени нозе. Во летните денови, особено кога ќе се вратите исончани од одмор, вашите нозе изгледаат совршено, но во зимскиот период треба да се потрудите повеќе кога носите кратко здолниште. 

post cover photo

Доколку спаѓате во оваа група на дами и сакате повеќе да ги покажувате вашите нозе, тогаш еве кои три работи треба да ги правите оваа зима!

Ексфолијација

Отстранувањето на мртвите клетки и стимулацијата на регенерација на клетките е секогаш одлична идеја, без разлика на тоа дали е лето или зима. Вашата кожа ќе биде нежна и сјајна по употребувањето на скраб. Можете да користите ракавица и да ги масирате вашите нозе додека се туширате. На овој начин исто така ќе го подобрите протокот на крв.

Хидрација

Студеното време ја суши кожата и затоа е потребна дополнителна и поголема нега. Кремите и маслата се задолжителни за зимските денови! Нанесувате наутро и навечер, можете тоа да го правите и со масирање, а вашата кожа ќе ви биде многу благодарна.

Тен

Снежно белите нозе не изгледаат идеално, дури ни кога е зима, зарем не? Ако посакувате барем малку вашата кожа да е потемна, тогаш можете да употребувате спреј, кој е ефективен и лесен за употеба. Употребувајте го внимателно и не претерувајте, бидејќи нема да го постигнете посакуваниот ефект ако изгледате како да сте се вратиле од одмор. Ако не носите премногу често кратки здолништа, тогаш во ретките ситуации кога ќе облечете можете да нанесете и пудра и вашите нозе ќе изгледаат идеално.

 

Morion

Интервју со Around Gaia: Имаше моменти кога сакав да се откажам и вратам

Туризам

Ова е новиот урбан летен стил - витамини и овошје насекаде!

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com