ВТОРНИК, 21 НОЕМВРИ 2017

7 секс позиции за повозбудлив оргазам

Каков е вашиот интимен, љубовен живот? Познато е дека поголемиот дел од дамите имаат проблем со доживувањето на оргазам, а кај оние кои ја имаат таа среќа да доживеат оргазам, тоа се случува многу поретко. Кога ќе се опуштите доволно и ќе почнете да практикувате некои од овие секс позиции, тогаш со сигурност ќе доживеете возбудлив оргазам!

post cover photo

Мисинерската позиција веќе никогаш нема да биде иста. Додека лежите на грб, ставете перница под вашиот задник, подигнете ги колковите и нозете дигнете ги високо, така што ќе дојдат над вашите раменици, а вашето цело тело ќе биде свиткано на половина. Со оваа позиција му овозможувате на партнерот подобра пенетрација, со што и вие и тој ќе бидете максимално задоволени. Оваа позиција не само што ќе ви овозможи неверојатно задоволство, туку ќе ви помогне да доживеете повозбудив оргазам. Кога возбудата ќе започне да расте, спуштете ги нозете.

Доколку долго време сте со вашиот партнер, сигурно досега сте пробале секакви секс позиции, а можеби и тој како и поголемиот дел од мажите ја обожава кучешка позиција. За да можете да доживеете повозбудлив оргазам со кучешката позиција, тогаш треба да ја подобрите малку во ваша полза. Легнете на стомакот, малку подигнете го задникот, со цел вашиот партнер да може да влезе подлабоко. Вашиот партнер ќе лежи над вас, а со движењата ќе дојде до поголемо триење, со што ќе доживеете поголемо задоволство.

Со постојаните движења за време на сексуалниот однос, понекогаш сексот прави да се чувствувате како да правите кардио вежби. Поради тоа е многу важно често да практикувате опуштени секс позиции, а со кои ќе можете да доживеете оргаза. Додека лежите на грб, вашиот партнер нека биде свртен кон вас, неговото тело нека биде поставено меѓу вашите нозе, односно позицијата треба да изгледа како мисионерска, само што вашиот партнер ќе лежи на левата или на десната страна. Двете нозе обвиткајте ги околу телото на партнерот и дозволете му полека да пенетрира.

Голем број на жени обожаваат кога за време на сексот се наоѓаат одозгора, па затоа и на вас оваа позиција многу ќе ви се допадне, а со сигурност ќе ви овозможи оргазам. Додека вашиот партнер лежи на грб, вие седнете со грбот свртени кон него. На овој начин ќе можете да се движите како што сакате, а покрај тоа вашиот партнер може да ви овозможи дополнително задоволство со раката. Оваа позиција со сигурност ќе ве доведе до возбудлив оргазам!

Понекогаш е одлично да пробувате нови работи, па дури и малку необични, за да доживеете повозбудлив оргазам. За оваа позиција ви е потребна маса, препорачливо е маса којашто е со висина до колковите на вашиот партнер. Легнете на грб, а вашиот задник нека биде на крајот од масата. Вашиот партнер, во стоечка положба ќе пенетрира, додека ве држи за вашите колкови. Можете да ги потпрете стапалата на неговите раменици, ако на тој начин се чувствувате поудобно. 

Седечката позиција е многу позабавна кога се гледате со партнерот лице в лице. Седнете врз него, додека тој е во седечка позиција и движете се со брзината која вас најмногу ве задоволува. Наместо да се движите само нагоре-надолу, можете да правите и поинакви движења, напред, назад, лево или десно. Триењето ќе ви овозможи поголемо задоволство. Оваа позиција ви овозможува да се наведнете наназад, со што ќе успеете да доживеете повозбудлив оргазам. 

Емотивната поврзаност со вашиот партнер игра голема улога во доживувањето на оргазам. Позицијата лажица е одлична доколку сакате да доживеете возудлив оргазам и повеќе да го почувствувате вашиот партнер. Легнете на едната страна, така што вашиот партнер ќе биде позади вас, но наместо да се движи, тој нека мирува и полека нека пенетрира во вас. На овој начин ќе доживеете поинаков оргазам, а задоволството ќе биде обострано.

 

Интервју со Едина Муса: За да живееш живот со големи достигнувања мораш потполно да веруваш во себе

Туризам

Ова е новиот урбан летен стил - витамини и овошје насекаде!

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com