ВТОРНИК, 12 ДЕКЕМВРИ 2017

5 типови на мажи кои секогаш изневеруваат

Не дозволувајте да ве прелаже скромноста, отвореноста и богатството, бидејќи баш таквите типови на мажи се склони на прељуба.

Вистината е дека голем број на мажи ги изневеруваат своите девојки и жени, но оние кои ги красат овие 5 карактеристики се типови кои можат да ве пелажат и кога најмалце очекувате. Дознајте кои се тие!

post cover photo

Мажи кои премногу користат социјални мрежи

Вашиот партнер постојано, во текот на целиот ден и целата ноќ е со погледот во својот мобилен телефон, се допишува, игра игрици, гледа серии, филмови и видеа? Мажите кои долго време поминуваат на својот мобилен телефон или компјутер, се склони на кавги и расправии во врската, а токму тие караници најчесто завршуваат со изневерување, а понекогаш крај на врската или развод. Особено е загрижувачко ако вашиот партнер не се одвојува од Фејсбукот и Инстаграмот, бидејќи оние кои се опседнати со социјалните мрежи, најчесто сакаат да прават нешто на страна.

Мажи чии број на години се завршува со цифрата 9

Со анализа на одредени податоци од страници за возрасни, откриено е дека личности на кои годините се завршуваат со цифрата 9 (29,39,49,59) највеќе ги користат тие страници. Заклучено е дека причината за тоа е тоа што мажите потешко се соочуваат со годината која е пресвртна точка во нивниот живот.

Мажи кои некогаш изневерувале

Ако еднаш простите неверство и успеете да поминете преку тоа, имајте на ум дека тоа ќе се повтори некогаш. Бидејќи мажот кој еднаш пробал од забранетото овошје ќе посака да го направи тоа повторно и повторно и тешко ќе се контролира да остане верен само на една жена до крајот на својот живот.

Насмеана, опуштена и разиграна личност

Иако вашиот партнер е секогаш расположен, но скромен, фин и опуштен, не значи дека е потполно верен. Според едни истражувања овие карактеристики се знак дека личноста изневерува. Особено ако вашиот партнер многу брзо се смени и преку ноќ стане насмеан, опуштен и фин со сите. Исто така, мажот кој ја изневерува својата жена станува сексуално хиперактивен, поради што почнува желбата за поголема интимност.

Богати мажи

На листата на мажи кои најчесто изневеруваат се наоѓаат и добро ситуаираните мажи. Тие имаат моќ и пари и тоа го користат како изговор за недозволените работи.

 

Интервју со Едина Муса: За да живееш живот со големи достигнувања мораш потполно да веруваш во себе

Туризам

Модна инспирација – 5 викенд комбинации

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com