ПОНЕДЕЛНИК, 15 ЈАНУАРИ 2018

Карактеристики според месецот на раѓање

Месецот во кој сте родени кажува многу за вашиот карактер! Пронајдете го вашиот месец и проверете дали ќе се пронајдете во описот. Споделете и со пријателите!

post cover photo

Јануари

Амбициозни и силни. Родени лидери. Тврдоглава природа. Секогаш се издвојуваат меѓу толпата луѓе. Сакаат да живеат убав живот. Романтични и премногу размислуваат. Лојални на пријателите. Секогаш се спремни да научат и да пробаат нови работи. Сериозни, но сакаат другите луѓе да ги направат среќни. Не се многу интровертни, но не се ни многу екстровертни. Паметни и секогаш убаво облечени.

Февруари

Духовити и интелигентни. Комуникативни личности. Паметни и атрактивни. Алтруисти. Го сакаат мирот. Верни на блиските и драги луѓе. Секогаш искрени и сакаат многу да трошат пари. Креативни умови и смирени, со доминантен карактер. Амбициозни и никогаш не се откажуваат. Добри слушатели. Суеверни. Ја сакаат животната средина.

Март

Атрактивни личности. Привлечни, секси и впечатливи. Резервирани и молчеливи. Таинствени. По природа искрени. Дарежливи и симпатични. Сакаат мир и спокојство. Одлично се бакнуваат. Многу лесно се лутат. Може да им се верува. Ценат и возвраќаат добрина. Тешко покажуваат емоции. Се трудат да ги скријат своите чувства. Ги набљудуваат и оценуваат другите.

Април

Самоуверени и секогаш се за компромис. Интересни и со добар хумор. Тврдоглави и многу комуникативни. Смирени и симпатични. Педантни и многу внимаваат на деталите. Фини и лојални. Одлично соработуваат со другите луѓе. Полни со самодоверба. Сензитивни. Позитивен став. Велокодушни и со добра меморија. Паметни и со големо знаење. Сакаат да бараат информации. Способни да ги расположат сите и да ги насмеат. Способни да се мотивираат себеси, а и другите. Разбирливи и пријатни за дружење. Хиперактивни, обожаваат спорт, музика и патувања.

Мај

Атрактивни личности со интересен карактер. Убаво изгледаат. Секогаш се адаптираат на новите ситуации. Позитивни личности со позитивни погледи кон животот. Независни, таинствени и интелигентни. Многу тврдоглави. Го сакаат вниманието. Емотивни и размислуваат логично. Имаат големи соништа. Динамични и активни. Искрени. Секогаш возвраќаат на услугите.

Јуни

Предвидливи и грижливи. Комуникативни и многу дружељубиви. Стилот и модата се нивна силна страна. Културни се и убаво се изразуваат. Пријатни и луѓето сакаат да се дружат со нив. Имаат одлична смисла за хумор. Чувствителни. Секогаш главната ѕвезда во друштвото. Сакаат да фантазираат. Фини и великодушни. Лојални љубовници. Сакаат да дебатираат. Ги сакаат убавите работи во животот.

Јули

Интересно е да се биде во нивно присуство. Таинствени. Тешки за разбирање. Тивки додека не се возбудени или вознемирени. Горделиви. Имаат добра репутација. Утешливи, искрени и се грижат за чувствата на другите луѓе. Тактични. Дружељубиви. Достапни. Емоционално непредвидливи и темпераментни. Лесно се навредуваат. Духовити. Не сакаат да се одмаздуваат. Простуваат, но никогаш не забораваат. Не сакаат непотребни работи. Напорно работат. Немаат проблеми во учењето. Сакаат да бидат со пријателите. Не се агресивни, освен ако не се провоцирани. Сакаат да бидат сакани. Лесно се повредуваат, но им треба време да преболат.

Август

Комуникативни. Сакаат да ризикуваат и да бидат во центарот на вниманието. Немаат контрола. Имаат добро срце и самоуверени се. Гласни и секогаш се одмаздуваат. Лесно се запознаваат и комуницираат со нови луѓе. Сакаат да зборуваат и пеат. Сакаат музика и да фантазираат. Многу лесно им се одвлекува вниманието. Сакаат да бидат сакани. Мразат учење. Обожаваат слобода. Бунтовни се кога нешто им е забрането. Мистериозни, радознали, силни, независни и вистински борци.

Септември

Активни и димамични. Одлучни, некогаш брзаат, а потоа се каат. Атрактивни и го привлекуваат вниманието. Го сакаат вниманието. Силен карактер. Утешни, дружељубиви и ги решаваат проблемите на другите луѓе. Храбри и бестрашни. Авантуристички дух. Сакаат и се грижат за луѓето. Самоуверени и великодушни. Најчесто имаат многу пријатели. Уживаат да водат љубов. Емоционално тврдоглави. Имаат добра меморија. Се мотивираат себеси, а и другите. Сакаат да патуваат и да истражуваат. Понекогаш секси на начин кој само нивниот партнер може да го разбере.

Октомври

Визионери. Ја сакаат природата. Родени лидери. Пријатни и искрени. Повеќе емотивни, отколку практични. Понекогаш бунтовни. Потполно независни. Паметни и убаво изгледаат. Верни на семејството, пријателите и партнерот. Им даваат важност на работите. Посветени и напорно работат.

Ноември

Доверливи и лојални. Страствени и опасни. Понекогаш диви. Знаат како да се забавуваат. Секси и мистериозни. Сите се воодушевени од нивната внатрешна и надворешна убавина и независен карактер. Дружељубиви, но таинствени. Многу чувствителни и понекогаш темпераментни. Лесно се запознаваат со нови луѓе и многу се социјални во друштво. Бестрашни и независни. Се држат до своето. Се издвојуваат меѓу другите. Многу паметни, најчесто најуспешните мажи се родени во овој месец. Ако започнете врска со личност родена во овој месец, не ја напуштајте бидејќи овие луѓе се навистина посебни.

Декември

Најубав изглед, поубав од сите останати луѓе родени во другите месеци. Лојални и великодушни. Патриоти и со натпреварувачки дух. Активни во играта и итнеракцијата. Нестрпливи и амбициозни. Забавни во друштво. Одлични за разговор, но тешки за разбирање. Културни и со добар речник. Имаат многу идеи и активен ум. Забавни, духовити и сензитивни. Обожаваат да се шегуваат. Зборлести, дружељубиви и овожаваат музика.

Интервју со Едина Муса: За да живееш живот со големи достигнувања мораш потполно да веруваш во себе

Туризам

Ова е новиот урбан летен стил - витамини и овошје насекаде!

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com