НЕДЕЛА, 23 СЕПТЕМВРИ 2018

5 типови луѓе од кои треба да се дистанцирате веднаш!

Веројатно не сте забележале, но можеби имате некои „пријатели“ кои треба да почнете да ги избегнувате.

Средувањето на вашиот плакар и расчистувањето на непотребните работи од фиоките на вашата работна маса можат да помогнат доколку сакате да си го средите животот, но дали ги земале предвид вашите пријателски односи?

post cover photo

Некои луѓе навистина можат да имаат отровно влијание врз вашиот живот, па затоа понекогаш е важно да погледнете наоколу и да сфатите кои се луѓето коишто сакате да бидат присутни во вашиот живот.

Пријателот којшто никогаш не се радува за вас

Прифатливо е ако вашите пријатели имаат моменти на љубомора кога ќе отидете на неверојатен одмор или ќе се омажите, тоа е нормално до одреден степен. Но, сосема неприфатливо е доколку вашиот пријател воопшто не се радува за вас кога ќе ви се случи нешто добро. Тоа е многу повеќе од љубомора, тоа е злобно.

Пријателот што зборува само за себе

Дали некогаш сте имале пријатели коишто секогаш ви се јавуваат да ви раскажат колку им бил лош денот и колку им е драматичен животот, но никогаш не ве прашуваат вие како сте и каков бил вашиот ден. А најтрагично е тоа што, штом почнете да раскажувате за вас, тие секогаш имаат оправдување дека се зафатени. Доколку имате ваков пријател, време е да се оддалечите.

Пријателот што секогаш зборува за другите зад нивниот грб

Дали сте имале пријател којшто секојпат кога ќе почнете да раскажувате за себе, е заинтересирани само за најновите гласини? Тие сакаат да разговараат само за најновите случувања на Фејсбук, кој бил отпуштен од работа или како биле облечени другите. Овој вид на разговор е многу исцрпувачки.

Доколку одговорот е ДА, време е за промени и нови пријателства.

Пријателот што има време само за својот партнер

Дали мислите дека е во ред, секогаш кога ќе се договорите да се видите со овој пријател доаѓа со својот партнер? Одговорот е НЕ.

Пријателот што секогаш ви е лут

Дали сте имале искуство со пријател којшто постојано ви е налутен и вознемирен за нешто, а вие не можете ни да претпоставите што е тоа? Постојано го прашувате доколку постои некој проблем, но одговорот е секогаш ист – сѐ е во ред.

Ова се случува и кај многу долгогодишни пријателства и може да предизвика голем проблем во меѓусебната комуникација и нормално, да се одрази врз вашиот однос. Можеби сте биле пријатели многу долго време, но доколку вашиот пријател се претвори во еден од овие видови пријатели, можеби е време да се направат некои промени.

10 години Излет и отворање на летно Сектор 909

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com