СРЕДА, 31 ЈАНУАРИ 2018

Звездна Георгиева – доктор по психологија и јасновитка која ги има одговорите на сите ваши прашања

Во денешно време, кога живееме во свет полн со стресни ситуации и кога сите секојдневно сме презафатени со голем број на обврски, мораме да признаеме дека на секој од нас ни е потребна малку поддршка, помош и позитивна енергија. Исто така, голем број на луѓе се соочуваат со депресии и ги мачат голем број на стравови за тоа што ги чека во иднина, дали ќе бидат успешни во кариерата, дали ќе ги служи здравјето, дали ќе го најдат совршениот животен сопатник? Ако се пронајдовте во овие работи и често доаѓате во ситуација да си ги поставувате овие прашање, тогаш сте на вистинското место, бидејќи постои личност која може да ви помогне во секоја ситуација и да ви го даде вистинскиот одговор.

Звездна Георгиева е доктор по психологија и јасновидец. Има завршено психоанализа на Меѓународниот славјански институт во Москва. Магистер е по социјална и трудова психологија, меѓународно трговско право, сметководство и контрола. Подоцна се запиша на Клиничка психологија во Русија, а сега е магистер на Универзитетот во Калифорнија по парапсихологија. Автор е на многубројни публикации и 25 години организира предавања за излекувањето на духот. Нејзините услуги ги имаат користено многу бугарски политичари и влијателни луѓе од американската политичка сцена. Исто така, таа досега има помогнато и на многу актери, пејачи и спортисти.

Повеќе од 20 години, Звездна дава најточни претскажувања за личниот живот, политиката, бизнисот и дијагностиката, па затоа и многу луѓе ја нарекуваат новата Баба Ванѓа. Звездна им помага на сите луѓе коишто ќе ѝ се обратат, без разлика на тоа каков проблем имаат. Таа може да ви помогне да се соочите со сите проблеми, нуди терапии за стрес и депресија, лечи од различни зависности (алкохол, наркотици, цигари, коцкање), а исто така може да ви го каже и одговорот на прашањата поврзани со вашата иднина. Не само што е позната во нашите краишта, Звездна ја знаат, почитуваат и ѝ се заблагодаруваат и луѓе од другите земји, па дури и континенти.

За советување и повеќе детали обратете се на телефонскиот број 075 688 588. Можете да ја следите на нејзиниот Фејсбук профил, а наскоро ќе можете да ја контактирате и преку Ladybook.

ПР текст

Интервју со Едина Муса: За да живееш живот со големи достигнувања мораш потполно да веруваш во себе

Туризам

Ова е новиот урбан летен стил - витамини и овошје насекаде!

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com