ЧЕТВРТОК, 01 ФЕВРУАРИ 2018

11 карактеристики кои ги наследуваме од таткото

Тоа е првата работа што ја правиме многу од нас кога ќе го сретнеме бебето на нашата пријателка, веднаш го споредуваме со неговите родители. Не можеме, а да не забележиме чии очи гледаат во нас, од кој од двајцата родители ја наследило бојата на коса или од кој го наследил тоа топче што го има како нос.

post cover photo

Иако ова може да биде многу забавно, научниците можат да ни ја скратат забавата со тоа што ни откриваат кои карактеристики со сигурност доаѓаат од мајката или од таткото. Дали сте љубопитни да дознаете кои се тие?

Стоматолошки проблеми

Иако доминираат гените и од двајцата родители, сепак, гените од таткото го имаат конечниот збор.

Срцеви заболувања

Експертите известуваат дека 1 од 5 мажи го носи генот кој го зголемува ризикот од коронарна срцева болест за 50%. Овој ген се пренесува преку генетските информации што ги дава вашиот татко, а не вашата мајка.

Усни

Структурата на усните е генетска особина која се пренесува од генерација на генерација, вклучувајќи ги и големината и структурата на усните. Ако тато има целосни усни, тогаш најверојатно и „малото“ ќе има.

Бојата на очите

Одредувањето на бојата на очите на бебето е навистина интересен процес, врз кој и двајцата родители имаат големо влијание. Експертите велат дека постојат околу 6 гени што имаат моќ да влијаат врз бојата на очите, каде што високо доминантните (кафеави) и пасивните (сини) алели имаат одлучувачка улога.

Висина

Висината на детето зависи и од мајката и од таткото, но улогата на таткото не треба да биде потценета. Ако таткото е висок, голема е веројатноста дека и детето ќе биде високо (можеби и не толку високо како таткото, ако мајката е ниска), но ако таткото е низок, најверојатно и детето ќе биде ниско.

Плодност

Иако постојат многу различни фактори кои придонесуваат за плодноста, истражувањата покажуваат дека производството на сперма има генетска компонента. Доколку детето е зачнато преку ин-витро оплодување поради мало производство на сперма, поголема е веројатноста дека и детето ќе го има истиот проблем.

Дупчиња на образите

И покрај фактот дека едноставно ги обожаваме лицата кои кога ќе се насмеат им се појавуваат дупчиња на образите, тие се сметаат за еден вид деформација на лицето. Меѓутоа, без разлика како се класифицираат овие заводливи дупчиња, нив ги наследуваме од таткото.

Проблеми со менталното здравје

Експертите имаат уште многу да истражуват на ова поле за да ги идентификуваат причините за најчестите проблеми во менталното здравје, но истражувањата покажуваат дека постарите татковци со АДХД (синдромот на недостаток на внимание и хиперактивност) и шизофренија можат за 4 пати повеќе да ги пренесат овие гени поради мутациите коишто настануваат со годините кај ДНК.

Отпечатоци од прсти

Отпечатоците од прстите се еден од најуникатните карактеристики по кои се разликуваме од останатите и се специфични само за нас. Иако детето нема да ги наследи татковите отпечатоци, тоа може да наследи одредени линии кои се појавуваат во отпечатокот од прстот на таткото.

Пол

Ова претставува еден од најпознатите факти од оваа листа. Мајката ги пренесува само X хромозомите, додека таткото може да пренесе X или Y хромозом. Овие хромозоми го одредуваат полот на бебето, така што XX хромозоми резултираат со девојче, а XY со момче. Бидејќи хромозомите од мајката се непроменливи, таткото е тој кој го одредува полот на бебето.

Ризично однесување

Научниците открија дека постои ген којшто е поврзан со потребата од ризично однесување. Тоа значи дека, ако таткото е човек кој постојано презема ризици, тогаш и детето може да биде голем преземач на ризици уште пред да се роди!

Интервју со Едина Муса: За да живееш живот со големи достигнувања мораш потполно да веруваш во себе

Туризам

Ова е новиот урбан летен стил - витамини и овошје насекаде!

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com