САБОТА, 03 ФЕВРУАРИ 2018

Изберете ги вистинските бои за модерна дневна соба

Кога се вселувате во нов дом или сакате да му дадете ново светло на стариот, многу важен момент е да се изберат вистинските бои за ѕидовите. Дознајте како да ги изберете вистинските бои за ѕидовите на дневната соба за да изгледа потопло и посветло. Во зависност од видот на собата, научете кој е најдобриот избор на боја.

post cover photo

При изборот на бои за бојадисување на салонот, првото нешто што треба да го земете предвид е дали вашиот простор е голем или мал, светол или темен и каков е видот на подот. Некои од овие фактори може значително да влијаат на вашиот избор. На пример, ако имате мала, темна соба, најсоодветниот избор е да изберете неутрални бои, и обратно топли бои ако просторијата е пространа и светла.

Топли бои: жолта, портокалова, светло зелена, светло црвена и теракота. Тие пренесуваат топлина и светлина и ни помагаат да создадеме пријатна средина, исполнета со виталност и оптимизам. Овие бои треба да ги користите во големите простории и да ги користите за да дадете силен акцент на просторот. Внимавајте на бојата на мебелот што ја имате во салонот: таа мора да одговара на тонот што го имате избрано за ѕидовите. Топлите бои се идеални за комбинирање со дрвен мебел, но исто создаваат хармонија и со бел лак.

 

Ладни бои: нијанси на зелена, виолетова и темно сина, како што се индиго, темно розова или зелена еукалиптус. Тие пренесуваат свежина, спокојство, мир и релаксација. Неопходно е да ги користите во сончеви средини за да не се нагласува премногу чувството на студ. Во нивната потемна верзија не треба да преувеличувате, користете ги само на некои ѕидови од куќата. 

Неутрални бои: чисто бела и нијанси, земјена, сива, крем и беж. Тие се многу разновидни и од декоративната гледна точка пренесуваат спокојството, осветленост и елеганција. Неутралните бои имаат тенденција да ги зголемуваат малите простори. Тие се прилагодуваат на кој било тип мебел, даваат светлина на темното дрво и осветленост на белиот лак.

Интервју со Едина Муса: За да живееш живот со големи достигнувања мораш потполно да веруваш во себе

Туризам

Ова е новиот урбан летен стил - витамини и овошје насекаде!

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com