ВТОРНИК, 06 ФЕВРУАРИ 2018

Диета со јаболки

Од нутриционистичка гледна точка јаболките ги содржат сите потребни хранливи состојки и овозможуваат лесно губење на тежината. Исто така, одлични се за одржување на витката линија – брзо заситуваат, а содржат малку калории. Едно јаболко со средна тежина содржи околу 80 калории. Калориите, пред сè доаѓаат од шеќерите што јаболкото ги има од 8-18% во зависност од видот и условите под кои јаболкото е одгледувано. Киселиот вкус на јаболките поттикнува мало количество органски киселини кои ги регулираат бактериите на цревната флора.

Оваа диета содржи само 1200 калории дневно, а треба да се држи една седмица. Им се препорачува пред сè на жените, но и на мажите со тоа што ќе го удвојат количеството леб и ќе го зголемат количеството тестенини за 10 грама.

post cover photo

Понеделник

Појадок: мало парче пита со јаболки и чаша варено млеко (100мл)

Меѓуоброк: едно јаболко

Ручек: едно тврдо варено јајце, порција мешан зеленчук варен на пареа и зачинет со 1 лажичка маслиново масло, лимон, сирење и зачини по желба; пола печиво (40гр) или пакетче крекери (25гр); 1 јаболко.

Ужина: фрапе од јаболко и сок од портокал

Вечера: едно парче телешко месо на жар или печено, зачинето со 2 лажички маслиново масло и зачини по желба; пире од јаболки (1 јаболко, варено и пасирано); пола печиво (40гр).

Вторник

Појадок: мало парче пита со јаболки и чаша варено млеко

Меѓуоброк: сок од јаболки

Ручек: бело месо (60гр), порција мешан варен зеленчук зачинет со 1 лажичка маслиново масло, лимон; пола печиво (40гр) или пакетче крекери, 1 јаболко

Ужина: 1 печено јаболко

Вечера: риба по избор (120гр) со пченка зачинета со 2 лажички маслиново масло; зелена салата со морков и сок од лимон; и пола печиво.

Среда

Појадок: безмасен јогур од јаболки

Меѓуоброк: 1 јаболко

Ручек: тестенини (60гр) со доматен сос, 1 лажичка маслиново и рендано сирење (10гр); овошна салата од јаболко и киви попрскана со сок од лимон.

Ужина: 1 печено јаболко

Вечера: печено свинско (100гр) со сос од јаболки – јаболкото се вари и се посолува со малку сол, многу малку шеќер и рендана кора од лимон; порција мешан свеж зеленчук зачинет со 1 лажичка маслиново масло и лимон; пола печиво.

Четврток

Појадок: безмасен јогурт од јаболки

Меѓуоброк: сок од јаболки

Ручек: свинско месо (100гр) варено со 1 лажичка маслиново масло, 1 јаболко исечено на кришки и прелиено со 1 лажичка црвено вино; мешан свеж зеленчук зачинет со маслиново масло, лимон, зачини по желба; пола печиво или пакетче крекери.

Ужина: фрапе од јаболко и сок од портокал

Вечера: сирење (60гр); порција мешан зеленчук подготвен на пареа и зачинет со 1 лажичка маслиново масло, лимон, зачини по желба; пола печиво; јаболко.

Петок

Појадок: 1 јаболко и чаша варено млеко

Меѓуоброк: 1 јаболко

Ручек: пршута (60гр); салата од мешан свеж зеленчук зачинета со 1 лажичка маслиново масло и лимон; пола печиво; 1 јаболко.

Ужина: 1 печено јаболко

Вечера: риба по избор печена во рерна (120гр) и зачинета со 2 лажички маслиново масло; салата од јаболки исечкани на парчиња и попрскани со лимон; пола печиво.

Сабота

Појадок: 1 јаболко и сок од портокал

Меѓуоброк: безмасен јогурт од јаболки (125гр)

Ручек: печена риба (80гр); салата од мешан зеленчук зачинета со 1 лажичка маслиново масло и лимон; пола печиво; 1 јаболко.

Ужина: 1 печено јаболко

Вечера: телешко на жар (100гр) зачинето со 2 лажички маслиново масло; пире од јаболки; пола печиво или пакетче крекери.

Недела

Појадок: безмасен јогур од јаболки

Меѓуоброк: 1 јаболко

Ручек: тестенини (60гр) со доматен сос, 1 лажичка маслиново масло и рендано сирење (10гр); овошна салата од јаболки и киви попрскана со лимон.

Ужина: 1 печено јаболко

Вечера: риба на жар (120гр) зачинета со 2 лажички маслиново масло; зелена салата со морков; пола печиво.

Интервју со Едина Муса: За да живееш живот со големи достигнувања мораш потполно да веруваш во себе

Туризам

Ова е новиот урбан летен стил - витамини и овошје насекаде!

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com