СРЕДА, 07 ФЕВРУАРИ 2018

Филмови кои ќе ве натераат да размислувате за животот

Иако драматичните филмови можат да ве расплачат, тие исто така можат да ве натераат да размислувате за животот. Тие го стимулираат вашиот мозок и ве тераат да размислувате за работи за кои инаку не би помислиле. Всушност, ве поттикнуваат да го погледнете сопствениот живот и проблеми во ново светло и да размислите за вашата иднина. Погледнете ги нашите предлози.

post cover photo

The Green Mile (1999)

Актерот Мајкл Кларк се појавува во улога на затвореник обвинет за силување и убиство на две млади девојки, а Том Хенкс е чуварот на затворот кој се сомнева во вината на Кларк. Сметајќи дека Кларк е прилично "нежен гигант", Хенкс има добра причина да се сомнева дека човекот бил способен за такви злосторства. Овој филм е драгоцена драма за вината и невиноста и за крајната цена што се плаќа.

Million Dollar Baby (2004)

Хилари Свенк глуми решителен женски боксер кој се стреми да ја освои главната награда и да ги реши сите проблеми на своето семејство. Клинт Иствуд, нејзиниот тренер, се приврзува за неа и ја поддржува за време на нејзиниот напредок. Морате да го погледнете овој трогателен филм за љубовта, упорноста, успехот и болката.

My Girl (1991)

Меколи Калкин и Ана Кламски се појавуваат во улогите на две деца кои го откриваат и истражуваат светот преку збунетост, очај и скршени срца. Ништо не ја прави една драма совршена како горчливата приказна од детството.

Dead Poet's Society (1989)

Робин Вилијамс игра во улогата на професор по поезија. Професорот, во овој случај, влијае на неговите ученици да ги отворат своите умови со изложувајќи ги на сопствената креативна природа. Тој ги учи да го гледаат животот од различни перспективи, а понекогаш дури и да го прифатат бунтот.

I am Sam (2001)

Шон Пен игра еден човек по име Сем кој страда од тешка ментална болест. Сем почнува да се грижи за бебето, кое една бездомничка ќе го остави во неговиот дом. Тој успева да го одгледа девојчето сè додека не стане доволно зрело за да разбере дека Сем нема што повеќе да ја научи. По неколку негативни околности, властите почнуваат да се сомневаат во неговите родителски способности и му ја одземаат ќерката. Мишеј Фајфер е адвокатката која ќе работи на случајот да му ја врати ќерката.

 

Интервју со Едина Муса: За да живееш живот со големи достигнувања мораш потполно да веруваш во себе

Туризам

Ова е новиот урбан летен стил - витамини и овошје насекаде!

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com