ПОНЕДЕЛНИК, 12 ФЕВРУАРИ 2018

Бизнис лекции што може да ги научите од Стив Џобс

Еден од најдобрите фактори за успех е вистинскиот избор на личност која ќе ви биде пример и ќе се угледувате на неа. Овие личности можат да ви бидат извор на мудрост и инспирација, светло кое ви го покажува патот до личноста која вие сакате да бидете. Од многубројните биографии и интервјуа на Стив Џобс можете да извлечете многу животни и деловни поуки. Ви предлагаме да ги погледнете.

post cover photo

Бидете храбри

Кога Стив имал 12 години и имал потреба од некои резервни делови за својот проект на кој работел во своето слободно време, тој се обратил на соосновачот на електронсиот гигант Hewlett-Packard. Хјулит бил толку импресиониран од разговорот со Стив што му понудил работа тоа лето и така Стив ја започнал неговата кариера во технологијата.

Прашувајте за сè

Секогаш прашувајте зошто некоја работа се прави на тој начин? Често одговорот е затоа што дотогаш така се правело, не затоа што тоа е најдобриот начин. Прашувајќи како нештата функционираат, Стив станал експерт во пронаоѓањето начини како нештата можат подобро да функционираат.

Играјте по свои правила

Стив Џобс решил да го напушти факултетот и да посетува часови што навистина го интересираат. Тој сфатил дека училиштето е премногу скапо за неговите родители, па престанал да ја плаќа својата школарина, но тој бил толку харизматичен што деканот му дозволил да ги слуша предавањата и да остане во студентскиот дом со пријателите и всушност тој одел на факултет бесплатно.

Учете од сè и од секој по нешто

Своите најдобри идеи Apple ги презел од сите бизнис полиња. Почетничкиот тим на Macintosh се состоел од лица кои претходно биле вклучени во музика, поезија, уметност, историја и други уметности, кои всушност биле најдборите програмери во светот. Ако не во корист на компјутерската наука, тие направиле одлични работи во другите полиња. Вклучувањето на најразлични експерти секогаш оди во прилог на подобри производи.

Од теорија до пракса

Идејата е лесниот дел. Реализирањето на идејата во вистински производ е тешкиот дел. Тоа вклучува од вештина и многу труд за справување со проблемите, можностите до генијалност за последните финеси на производот.

Прилагодете ја реалноста со вашата волја

Стив имал способност да го убеди речиси секој, а понекогаш дури и од погрешните работи на крајот да излезат баш вистинските. Усовршете ја уметноста на убедување, шармирајте ги луѓето околу вас и добиете го тоа што го сакате.

Создадете нешто убаво

Секој создава нешто. Тоа може да биде добро и лошо. Па зошто тогаш да не биде нешто убаво и добро, создадете уметничко дело. Но, што е убаво? Тоа зависи само од вас. Тоа треба да го дефинирате лично вие, што за вас претставува убавината. За Стив, убавината беше елегантност, едноставност, интуитивност и моќ.

Во потрагата по својот идол, не идеализирајте ја толку личноста

Не очекувајте да најдете совршен идол и пример кој слепо ќе го следите. Луѓето се комплексни суштества и никој не е совршен. Тоа што функционира за нив, не значи дека мора да функционира и за вас. Затоа, фокусирајте се на карактеристиките кои мислите дека ќе ви помогнат да напредувате во кариерата и животот.

 

Интервју со Едина Муса: За да живееш живот со големи достигнувања мораш потполно да веруваш во себе

Туризам

Ова е новиот урбан летен стил - витамини и овошје насекаде!

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com