ВТОРНИК, 13 ФЕВРУАРИ 2018

Богати и славни

Мажите и жените кои успеале да ја стекнат славата живеат живот, за кои повеќето можат само да сонуваат. Замислете да имате живот каде што купувањето на одредена работа бара само напор да излезете од дома и да платите. Сакате луксузна куќа или возило? Излезете и купете го.

Што е подобро отколку да се биде богат и познат? Да се омажите за некој кој е исто така богат и познат. Тоа е тренд за кој сведочиме со децении. Познатите личности во светот стапуваат во брак и стануваат уште побогати од претходно. Понекогаш, нивното богатство изнесува повеќе од БДП на помалите земји на картата на светот.

Ајде да ги погледнеме некои парови кои не се само познати, туку се и исклучително богати.

post cover photo

Канје Вест и Ким Кардашијан

Дебатата за овој пар се чини дека нема крај. Додека јавното мислење е поделено на двајцата, некои ја етикетираат Ким како неталентирана славна личност, додека пак други го сметаат Канје за нарцисиоидна личност без талент. Но, тоа изгледа дека не им пречи воопшто. А знаете зошто? Затоа што и двајцата имаат заедничка нето вредност од 335 милиони долари. Самиот број е тешко да се замоли, а да не зборуваме за поседување на овие пари.

Дејвид и Викторија Бекам

Дејвид и Викторија имаат прекрасно семејство и прекрасен брак кој веќе 18 години опстојува. Но, што е со нивниот индивидуален статус? Додека Дејвид е можеби еден од најбогатите спортисти во светот (сега пензиониран), Викторија некогаш беше дел од Spice Girls, освојувајќи музички листи низ целиот свет. И што се добива од овој сојуз? 900 милиони долари.

 

Елен Деџенерис и Порша де Роси

Оваа двојка е обожавана низ целиот свет. Елен се  прослави со нејзиниот детски хумор и ги забавува луѓето со децении и си заработи „Медал на слободата“ од претседателот на САД. Двојката моментално вреди 350 милиони долари и да не заборавиме дека нејзина сопруга е супермоделот/актерката Порша де Роси.

Никол Кидман и Кит Урбан

Кидман е една од најпознатите актерки на сите времиња, чие име го краси една од највеличествените филмски награди, Оскар и нејзиниот живот е прераскошен. Но, тоа не е сè. Во 2005 година, Никол се омажи со рок-ѕвездата Кит Урбан. Иако во бројки, Кидман е побогата, според нормалните стандарди, и Кит не е толку лош. Тие имаат заеднички профит од 205 милиони долари.

 

Мишел и Барак Обама

Пред Обама да влезе во историјата и да стане првиот африкасно-американски претседател на САД, тој направи уште една добра одлука, тој се ожени со Мишел Обама. Нивната приказна е толку инспиративна, па затоа постои и филм за нив. Тие постигнаа многу заедно што во споредба со другите не изгледа толку многу, но сепак е пристојна вредност од 80 милиони долари.

 

Мајли Сајрус и Лиам Хемсворт

Деновите кога Мајли беше откачена и лудуваше се конечно минато. Исто така симпатичната двојка е повторно заедно. Да, не станува збор за никој друг, туку за Лиам Хемсворт. Австралијансиот актер е сè уште нов во кинематографската индустрија, но полека го остварува своето обележје. Иако неговиот профит не може да се спореди со профиот на Мајли, тие заедно поседуваат 176 милиони долари.

 

Џастин Тимберлејк и Џесика Бил

Џастин Тимберлејк, ѕвезда со импресивна кариера и 10 пати победник на Греми наградата станува сè подобар и подобар. А неговата сопруга? Тоа е Џеси Бил, која што исто така е успешна и талентирана актерка. Заедно вредат 248 милиони долари.

Криси Тајген и Џон Леџенд

Супермоделот и пејачот се олицетворение на совршен пар. Од онлајн антиквитетите на Криси до успешната музичка кариера на Џон, двојката има се. А нивниот заеднички профит има вредност од 50 милиони долари.

 

Мила Кунис и Ештон Качер

Двајцата актери се запознаа при снимањето на серијата „That 70s Show“, а остатокот е историја. Нивната романса и хемија пред екраните продолжија и во приватнио живот. Тие повторно стапија во брак во 2015 година. Но, оттогаш нештата само се подобруваат. Тие сега имаат две деца заедно, и 225 милиони долари. Не е лошо.

Џеј Зи и Бијонсе

Доволно е да се спомне Бијонсе и веќе ви паѓа на ум огромна сума на пари, а кога на тоа ќе додадеме дека нејзин сопруг е Џеј Зи, нема потреба од понатамошно дискутирање. Тие се една од најбогатите двојки со заедничка нето вредност од 1,16 милијарди долари.

 

 

Интервју со Едина Муса: За да живееш живот со големи достигнувања мораш потполно да веруваш во себе

Туризам

Ова е новиот урбан летен стил - витамини и овошје насекаде!

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com