ВТОРНИК, 13 ФЕВРУАРИ 2018

Дали сте сигурни дека користите „диетални“ производи?

Одредени видови на храна за кои мислиме дека се здрави оброци, a всушност можат да ни ја уништат диетата. Нутриционистите од Универзитетот во Питсбург, САД направија список на неколку вакви лажни диетални комбинации на продукти. Еве неколку од нив.

post cover photo

Цезар салата

Дури и мала чинија содржи 300-400 грама масти, благодарение на многу вкусниот сос. Но, и ова можете да го надминете доколку користите само 1 супена лажица сос и 2 супени лажици пармезан.

Енергетски барови

Многу од таканаречените енергетски барови се полни со шеќери и калориска вредност од 500 калории. А нивната големина ги остава луѓето незадоволни, три залака и го нема, па некои посегнуваат по неколку барови одеднаш. Затоа барајте барови што имаат најмногу 200 калории, барем 5 грама протеини и растителни влакна што ќе ви обезбедат енергија тогаш кога краткиот ефект на шеќерите ќе заврши.

Збогатена вода

Компаниите вообичаено додаваат витамини во флашираната вода. Но, некои компании во борбата за поголема иновативност додаваат и засладувачи со што калориската вредност на водата од нула може да се зголеми дури на 125 калории. За да го избегнете ова, секогаш купувајте вода од проверен бренд, или пак водата од чешма оладете ја во фрижидер со што ќе добиете подобар вкус.

Мафини за појадок

Иако се полесни од крофните, сепак се мали тортички од бело брашно полни со шеќер. Најбогатите мафини содржат и до 500 калории. Ако подготвувате домашни мафини, тогаш не ги правете поголеми од 6цм во дијаметар и скратете од шеќерот. А ако купувате готови, тогаш одбирајте внимателно, така што можете да најдете и направени од интегрално брашно и богати со диетални влакна.

Овошен јогурт

Споредете обичен јогурт со овошен јогурт за да ја видите разликата во калориите помеѓу природниот шеќер од млекото и додадените засладувачи како: фруктоза, сукроза итн. Јогуртот е природно богат со протеини и калциум и затоа е дел од секоја диета, но не и оној јогурт во кој се додадени шеќери. 

Ладен чај

Антиоксидансите, што можеби ги содржи не го прават ладниот чај здрав напиток. Шише од 500мл може да содржи и повеќе од 200 калории и 59 грама шеќер. Барајте незасладен чај на кој ќе му додадете лимон или направете си дома здрав овошен чај што ќе го изладите во фрижидер.

Солени закуски

За да избегнете внес на нездрави количини на калиум, ограничете ја употребата на конзервирани закуски како: маслинки, маринирани шампињони или грав од конзерва. Избегнувајте ја употребата и на месо конзервирано со големи количини на кујнска сол. Свежиот зеленчук, како ротквица или краставица содржи ниски количини на калиум. Пробајте туна или сардина, а ако сте голем љубител на конзервираната храна, тогаш барем поминете ја содржината низ еден млаз вода за да отстраните барем дел од солта пред конзумацијата.

Дилемата „без шеќер“

Проблемот настанува кога ќе одберете пијалак без додаден шеќер или со ниска доржина на шеќери, а за сметка на тоа си дозволувате да нарачате поголема количина на помфрит или цамбо десерт. Со тоа додавате најмалку 300 калории на вашиот оброк, а вие мислите дека сте ги намалиле калориите. Ако внесената количина на калории ја надминува количината на потрошени калории, вие сепак ќе ја зголемите вашата тежина, а за тоа не се виновни производите без шеќер. Што и да јадете, внимавајте на вкупниот внес на калории!

 

 

Интервју со Едина Муса: За да живееш живот со големи достигнувања мораш потполно да веруваш во себе

Туризам

Ова е новиот урбан летен стил - витамини и овошје насекаде!

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com