ЧЕТВРТОК, 15 ФЕВРУАРИ 2018

Излечете ја вашата душа со Звездна

Променете ги вашите мисли за да ги излечите болестите од вашето тело!

Телото секогаш ви зборува, па затоа е неопходно да започнете да го слушате. Секоја ваша клетка е надарена со разум и знае како да се излекува. Секоја клетка реагира на секоја ваша мисла, како и на секој збор што ќе го изговорите. Вашето тело постојано работи за да го постигне идеалното здравје.

Треба да заборавите на сите мисли на омраза, завист, гнев, страв, самосожалување, срам и вина. Прошката треба да ја пуштите до вашето срце. Простете им на сите, дури и на оние кои сметате дека ви направиле некакво зло. Треба да се научите да си простувате себеси за сè што се случувало во вашето минато и да почнете да размислувате за вашето здравје, тело и да ѝ дозволите на љубовта да допре до вас.

Размислувајте со љубов за секој ваш орган, коска, мускул и за секоја клетка од вашето тело. Примете го здравјето денес и сега, затоа што ако верувате лековитите енергии од вселената ќе стигнат до вас, Божествената љубов ќе стигне до секоја ваша клетка и вие ќе успеете да ги победите и најупорните болести на векот.

Ракот на пример е последица од длабокото незадоволство, кое се таложи долги години и буквално започнува да го јаде телото. Обично човекот живее сожалувајќи се и тешко му е да им прости на сите и да заборави на сè што се случувало во минатото. Луѓето со таква болест се убедени дека животот им е исполнет со разочарувања и постојано се самокритични. Тајната на духовното лечење на оваа болест се крие во тоа да научите да се сакате себеси и да се прифатите такви какви што сте.

Негативното размислување го блокира мозокот и не остава место за љубовта и радоста. Кога се лишувате себеси од љубовта и работа, срцето ви свенува и станува студено. 

Срцето се движи од љубовта, а крвта се движи од радоста. Кога наместо љубов, до срцето ги пуштате болката и страданието, тогаш тоа се разболува и доживувате криза. Затоа, секоја личност треба да го смени начинот на размислување и да ја приближи љубовта со себе и своето срце.

Кога давате и ширите љубов, телото го исполнувате со љубов. Љубовта постои и вие постоите. Вашата љубов е вашето здравје. Откако го имате здравјето можете да се препуштите на различни техники на медитации и визуелизации. Точната промена на мислите, со цел да го подобрите здравјето и животот, можете да ја направите со помош на Звездна Георгиева, која е доктор по психологија и јасновидец. Досега има помогнато на многу луѓе кои ја изгубиле вербата во животот. Звездна може да ви помогне да се сакате себеси, да го цените чудото и да постоите денес и сега. За сите има љубов и светлина, ваше е дали ќе ги допуштите до себе.

За советување и повеќе детали обратете се на телефонскиот број 075 688 588. Можете да ја следите и на нејзиниот Фејсбук профил.

ПР текст

Morion

Интервју со Around Gaia: Имаше моменти кога сакав да се откажам и вратам

Туризам

Ова е новиот урбан летен стил - витамини и овошје насекаде!

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com