ПЕТОК, 15 ЈУНИ 2018

Зодијакот ви кажува каква венчаница да носите

Дизајнерката Реем Акра вели: "Секогаш ги прашувам моите невести, која си ти, и што сакаш да им кажеш на сите?" И таа е во право. Вашата венчаница многу кажува за вас. Па што би сакале да кажете?

Со мала помош од астрологијата, ова е листа на идеи за невестински изглед кои се прилагодени според вашиот хороскопски знак. Се разбира, слободно бидете скептични и верувајте во сопствените инстинкти и следете го тоа што го сакате, дури и ако тоа не е така пропишано подолу.

post cover photo

Овен

Вашата агресивна, храбра природа е совршена за панталони. Бидејќи, кој има време за сите тие материјали на еден фустан?

Бик

За некој чувствителен како вас, следете го трендот на голи рамена. Има нешто многу романтично во венчаницата со голи рамена и кусите ракавчиња.

Близнаци

Сосема е во ред понекогаш да имате две страни. Што значи дека на денот на свадбата, можете да имате повеќе работи. Обидете се со фустан кој може да се прилагоди од долг во краток фустан или едноставно, обидете се со два фустани за вечерта.

Рак

Вие имате навистина традиционална страна во вас, и што може да биде поневестински од убаво деколте? Кога мајка ти, татко ти, а особено вашиот иден сопруг ќе ве видат за прв пат на вашиот свадбен ден, очекувајте солзи.

Лав

Вие треба да го имате најдраматичниот влез во салата кога ќе почне вашата песна. Ова е вашиот ден, па бидете најгласни. Одберете венчаница со вел и изгледајте како хероина или одбере венчаница со голема панделка. Што и да одберете, нема сомнеж дека сите погледи ќе бидат свртени кон вас.

Девица

Вашето чувство за перфекција нема да се изгуби и кога станува збор за вашата венчаница. Одберете фустан со комплициран вез или чипка. Овој тип на облека е дефинитивно по ваша мерка.

Вага

Вие сакате сè што е ултра женствено и убаво, а тоа значи дека имате голем избор кога станува збор за изборот на венчаница. Цветовите и деликатниот вез се само една од многуте опции.

Скорпија

Вие сакате толку многу работи... Па така, сакате и венчаница која истовремено ќе биде гламурозна и секси, бидејќи вие сте секси скорпија. За среќа, постојат голем број венчаници кои го имаат токму тој ефект и вие нема да имате никаков проблем да изберете еден од нив.

Стрелец

Вие го гледате животот како долго патување кое ве води од едно прекрасно место до друго. И кога ќе ги соберете вашите најблиски и најмили за да бидат сведоци на еден од најважнитеите моменти од вашиот живот, ќе сакате да го направите тоа на песбно далечно. Дозволете да ве понесе ветерот и да го подигне вашето слоевито здолниште.

Јарец

Вас не ви требаат екстравагантни набори на вашиот голем ден, вие сте едноставна и скромна личност. Не заборавајте дека и Кејт Мидлтон е стрелец, посветена до крајот. Вас ви одговара современ и модерен фустан со едноставни линии.

Водолија

На водолиите им треба еко-пријателски фустан. Свадбите можат да бидат толку исцрпувачки и трошење на многу пари - од цвеќињата до декорациите и сите други нови работи што треба да ги купите само за да искористите. Затоа одберте дизајнер кој користи рециклирачки материјали или решете се за винтиџ фустан. Можеби венчаницата на мајка ти не е толку лош избор.

Риби

Вода, вода, вода: тоа сте вие накусо. Вие сте непредвидливи, сонувачи и романтични, се разбира. Океанот што тече внатре во вас, сигурно ќе го најде својот пат до фустанот. Што може да биде подобро од фустан што е како ткаенина од водопад?

 

© ladybook.mk Сите права се задржани.

Текстот не смее да се емитува или печати, без писмено одобрување од ladybook.mk.

Инспиративни жени кои покажуваат дека убавината нема граници

Туризам

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com