ПОНЕДЕЛНИК, 05 МАРТ 2018

Кога вашето тело има потреба од повеќе влакна

Дневниот внес на влакна е од примарна важност. Влакната можат да ги подобрат основните функции на телото. Храната богата со влакна, како: овошјето и зеленчукот, оревите, лешниците, бадемите, мешункастите и житните производи го подобруваат варењето на храната и помагаат при констипација.

Истражувањата покажуваат дека со зголемувањето на внесот на влакна на 10 грама дневно (што е еднакво на една артичока) ќе го намали ризикот од развој на некои хронични болести како дијабетис, рак, срцеви и други заболувања за 10%. Кога на вашето тело му недостасуваат влакна, тоа има вграден аларм кој ви праќа сигнали дека има потреба од повеќе влакна.

post cover photo

Чувство на подуеност

Чувството на подуеност може да се појави и при зголемен внес на влакна и при недостаток на истите. Некои истражувања покажуваа дека некои производи кои содржат влакна може да предизвикаат хронично чувство на подуеност, а за да го решите овој проблем и да му ја дадете на телото потребната количина влакна, треба внесот на влакна да го зголемувате постепено секој ден, така што ќе ги избегнете несаканите последици како зголемена подуеност, гасови и стомачни непријатности.

Ви се спие по оброкот

Доколку по ручекот или вечерата, се прозевате и ви се спие пред да продолжите со вообичаените активности, тоа значи дека во вашата исхрана нема доволно влакна. Според едно истражување од 2017 година, исхраната богата со влакна е од суштествено значење за одржување на стабилно ниво на шеќерот во крвта. Доколку по вашите оброци сте поспани и ве фаќа дремка, тоа значи дека вашето тело ви кажува да го регулирате внесот на влакна.

Констипација

Ова е еден од најголемите проблеми и кај мажите и кај жените. Многу често, недостатокот на влакна во вашата исхрана е проследен со мрзливи црева и варењето на храната може да биде бавно, одењето во тоалет вашиот најголем кошмар.

Чувство на глад по јадењето

Влакната даваат чувство на ситост и ја намалуваат желбата за десерти и слатки работи по оброкот. Меѓутоа доколку само два часа по оброкот повторно чувствувате глад, тоа значи дека телото ви сигнализира дека треба да го зголемите внесот на влакна во исхраната.

 

Morion

Интервју со Around Gaia: Имаше моменти кога сакав да се откажам и вратам

Туризам

Ова е новиот урбан летен стил - витамини и овошје насекаде!

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com