ВТОРНИК, 13 МАРТ 2018

Бијонсе и Џеј-Зи ги објавија датумите за нивната турнеја во Европа и Северна Америка

Сега со уште поголемо нетрпение чекаме да дојде лето!

Славниот пар вчера официјално ги објави датумите за турнејата OTR II. Тие ќе настапуваат на стадионите низ Европа и Северна Америка, почнувајќи од 6 јуни па сѐ до 2 октомври. Бијонсе на Инстаграм и Youtube го сподели трејлерот, каде што се прикажуваат фотографии од неа и нејзиниот сопруг, додека ја слушате песната „I’m Still in Love With You”. Мора да признаеме дека најавата за новата турнеја е вистинско уживање за гледање.

Летово се гледаме во Барселона!

Погледнете ја листата со датумите:

Европа

6 јуни — Кардиф, Principality Stadium
9 јуни — Глазгов, Hampden Park
13 јуни — Манчестер, Etihad Stadium
15 јуни — Лондон, London Stadium
19 јуни — Амстердам, Amsterdam Arena
23 јуни — Копенхаген, Parken Stadium
25 јуни — Стокхолм, Friends Arena
28 јуни — Берлин, Olympiastadion
30 јуни — Варшава,  Stadion Narodowy
3 јули — Келн,  RheinEnergieStadion
6 јули — Милано, San Siro
8 јули — Рим, Stadio Olimpico
11 јули — Барселона, Olympic Stadium
14 јули — Париз, Stade de France
17 јули — Ница, Allianz Riviera

Северна Америка

25 јули — Кливленд, FirstEnergy Stadium
28 јули — Вашингтон, FedEx Field
30 јули — Филаделфија, Lincoln Financial Field
2 август — Њу Џерси, MetLife Stadium
5 август — Бостон, Gillette Stadium
8 август — Минеаполис, US Bank Stadium
10 август — Чикаго,  Soldier Field
13 август — Детроит, Ford Field
18 август — Бафало, Њујорк, New Era Field
23 август — Нешвил, Vanderbilt Stadium
25 август — Атланта, Mercedes Benz Stadium
29 август — Орландо, Флорида, Camping World Stadium
31 август — Мајами, Hard Rock Stadium
11 септември — Арлингтон, Тексас, AT&T Stadium
13 септември — Њу Орлеанс, Mercedes-Benz Superdome
15 септември — Хјустон, NRG Stadium
19 септември — Феникс, University of Phoenix Stadium
22 септември — Лос Анџелес, Rose Bowl
27 септември — Сан Диего, Калифорнија, SDCCU Stadium
29 септември — Санта Клара, Levi’s Stadium
2 октомври — Ванкувер, BC Place

 

A post shared by Beyoncé (@beyonce) on

Morion

Интервју со Around Gaia: Имаше моменти кога сакав да се откажам и вратам

Туризам

Ова е новиот урбан летен стил - витамини и овошје насекаде!

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com