САБОТА, 26 МАЈ 2018

Начинот на кој седите може многу да ви открие за вашиот карактер

Невербалната комуникација е составен дел од секојдневниот живот и претставува важен сегмент од животот на луѓето. Секојдневно се среќаваме со невербалната комуникација која може да ја разбере речиси секој човек на земјата. Честопати кога комуницираме не ги забележуваме невербалните знаци кои ги испраќаме до соговорникот и често можат да бидат погрешно протолкувани.

Говорот на телото може многу да открие за карактерот на личноста, односно, од знаците кои ги испраќа телото можеме да забележиме дали личноста со која зборуваме ја кажува вистината, дали е заинтересирана за разговорот и дали ѝ е пријатно да разговара со нас. Па, на овој начин можеме да заклучиме многу работи и од начинот на седење.

post cover photo

Позиција 1

Оваа позиција означува дека личноста е креативна, харизматична, позитивна, среќна и зборува пред да размисли. Иако станува збор за многу интересна личност со која никогаш нема да ви биде здодевно, сепак, оваа личност наидува на потешкотии кога треба да се соочи со посериозни ситуации.

Позиција 2

Луѓето кои седат во оваа позиција се големи сонувачи. Тие изобилуваат со креативни и иновативни идеи и ги поттикнуваат другите да размислуваат на поинаков начин. Овие луѓе имаат огромна имагинација и широк круг на пријатели.

Позиција 3

Оваа седечка позиција ги отсликува луѓето кои се хаотични и на кои лесно можете да им го одвлечете вниманието. Иако навидум изгледаат како да немаат контрола врз својот живот, тие својот мир успеваат успешно да го пронајдат во хаосот. Тие не се грижат што мислат другите за нив, особено кога се работи за надворешниот изглед и секогаш ја избираат функционалноста наместо трендот.

Позиција 4

Овој начин на седење открива дека се работи за интелигентни личности. Овие личности не се обожаватели на конфликтите и преферираат да се воздржат од расправии, но доколку дојде до конфронтација, тие не се плашат јасно и гласно да го искажат своето мислење. Што се однесува до врските со другите луѓе, оваа позиција означува отвореност и уредност.

Позиција 5

Овие личности веруваат дека сите работи се случуваат во вистинското време и на вистинското место. Тие веруваат во себе и во остварувањето на своите соништа, па затоа многу го почитуваат образованието и работат вредно и напорно. Единствена мана им е тоа што тешко прифаќаат критики.

Инспиративни жени кои покажуваат дека убавината нема граници

Туризам

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com