САБОТА, 05 МАЈ 2018

Дали сакате да имате долги и здрави нокти? Пробајте со лук!

Заборавете на кршливите нокти! Овие трикови не само што ќе ги направат вашите нокти поцврсти, туку и ќе го забрзаат нивниот раст.

Домашните обврски, гризењето на ноктите и недостатокот на хранливи материи можат да го забават процесот на растење на ноктите. Всушност, ноктите кои не можат да ја постигнат одредената должина се лишени од основните супстанци: витамини, минерали и протеини, а особено витамин Д, калциум и кератин.

post cover photo

Лук

Кралот на природните лекови за долги и здрави нокти е лукот! За жал, ќе мора да преживеете со непријатниот мирис за да добиете оптимални резултати, бидејќи лукот  е особено ефективен ако го триете нежно врз вашите нокти. Рецептот доаѓа од популарната традиција, но со јасна научна основа: лукот содржи фитинска киселина, супстанца која се претвора во витамин Б7, чија главна функција е раст на кожните додатоци, како што се ноктите и коса.

Масло и лимон

Измешајте една лажица маслиново масло со неколку капки лимонов сок, така што ќе направите едноставен, но ефективен домашен лек. Маслиновото масло содржи витамин Е кој  ќе ви помогне да имате поздрави и посилни нокти, но и ќе ја спречи појавата на габични инфекции. Користете ја мешавината најмалку два пати во седмицата. Најпрво нанесете ја на ноктите, масирајте, а потоа облечете памучни ракавици и оставете ја мешавината да делува во текот на ноќта.

Здрава исхрана за здрави нокти

Нашиот животен стил и начинот на исхрана играат голема улога врз нашето внатрешно здравје. Ноктите се изградени од кератин, што е всушност протеин, па затоа е многу важно да се внесува храна богата со протеини. Недостатокот на цинк, исто така може да биде причина за успорен раст на ноктите, слаби нокти или бели дамки врз ноктната плоча. Доколку имате вакви симптоми требада внесувате повеќе храна богата со цинк како: остриги, семки од тиква, сусам, јагнешко и телешко месо. Ако вашите нокти се тенки, искривени, вдлабнати во средината, тоа е знак за анемија или недостаток на железо. Во тој случај внесувајте повеке црвено месо, спанаќ, школки.

Винтиџ Инспирација - Од Биркин до Бардо

Туризам

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com