ПЕТОК, 11 МАЈ 2018

Магијата навистина постои – Дизни запросување од бајките

Дали можете да си замислите да ве запросат во Дизнилед? Само замислете го замокот на заспаната убавица и љубовта на вашиот живот.

post cover photo

Ерика и Џок се запознале една вечер во Лос Анџелес кога и двајцата „случајно“ се нашле на вистинското место во вистинското време. Ерика и Џок биле на два концерти, одделно, но судбината ги споила.

„Кога бев на концертот, го најдов најблискиот балкон и излегов надвор. Додека ги набљудував луѓето како танцуваат на првиот спрат забележав едно момче кое се издвојуваше од толпата со своите танцувачки движења и висина. Кога повторно погледнав и тој гледаше во мене. За да бидам сигурна дека навистина погледот е упатен кон мене решив да му замавнам, така и се уверив. Тој го фати следниот лифт, се качи на третиот спрат, ми рече здраво и останатото е историја.“

Што се однесува до запросувањето, Џок, нормално, сакал да ја изненади Ерика со нешто специјално бидејќи таа била најголемиот фан на Дизни. По три месеци планирање и со помошта на 30 луѓе, тој успеал да организира изненадување што таа нема никогаш да го заборави.

„Благодарение на пријателите и семејството ја испратив во потрага по прстенот во Дизниленд. Кога стигнавме, таа мораше да оди во тоалет, а јас го искористив тој момент за да исчезнам. Потоа, таа најпрво ја здогледа еден нејзин пријател која често оди во Дизнилед, па така не изгледаше многу шокантно што баш тој е таму, сѐ додека не ѝ покажа круна. Јас веќе однапред имав подготвено видеа со знаци и симболи кои ќе ја однесат до следниот чекор. Така, Ерика ги пронајде своите најдобри пријателки кои исто така требаше да ѝ го покажат патот до следниот чекор, сѐ додека на крај не ме пронајде мене. Еден од посебните моменти беше тоа што Ерика повторно ја сретна својата мајка поради фамилијарни околности – целото семејство беше пресреќно. Откако таа кажа ДА, членовите од Дизниленд излегоа за да му честитаат на заљубениот пар, а целото изненадување беше проследено со уште едно изненадување – забава со пријателите и семејството. Тоа беше навистина магичен ден!

 

Винтиџ Инспирација - Од Биркин до Бардо

Туризам

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com