ВТОРНИК, 22 МАЈ 2018

Работи кои сигурно не ги забележавте на кралската свадба

Сѐ уште не можеме да престанеме да зборуваме за кралската свадба! Сигурно веќе ви е доста од информациите за тоа каков беше фустанот на Меган, како течеше церемонијата, кои гости беа поканети кои не... но сега ќе споделиме со вас работи кои ќе ви бидат интересни, бидејќи сигурно не сте ги забележале додека сте ја гледате свадбата.

Регистрација со датумот на свадбата

Регистрацијата на автомобилот во кој се возеа Меган и Хари беше со датумот на свадбата. На регистрацијата пишува Е190518, односно тоа е датумот 19.05.2018.

Бискупот ги прекрши правилата на палатата

Според Кенсингтонската палата сите гости на свадбата треба да ги предадат мобилните телефони и уреди кои можат да се искористат за фотографирање. Но, на фотографијата можете да забележите дека пред бискупот стои iPad. 

Кејт Мидлтон и принцот Вилијам не седеа еден до друг

Покрај принцот Вилијам седеше неговиот татко принцот Чарлс, до него неговата сопруга Камила и потоа Кејт Мидлтон. 

Двата фустани на Меган се креации од жени

Првиот фустан е дизајниран од Клер Вејт Келер, а вториот од Стела Меккартни. Феминизам?

Постои причина за дезенот на велот

Долгиот вел, е изработен од Клер Вејт Келер и на него има везени цветови, кои ја претставуваат секоја земја од Комонвелтот. Ова го потврди Кенсингтонската палата.

Најмладиот член на семејството не беше присутен

На свадбата беа принцот Џорџ и принцезата Шарлот, но не беше присутен и принцот Луис.

Дијамантски брош на средина на тијарата

Тијарата која ја носеше Меган беше навистина прекрасна, но тоа што малкумина го приметија е брошот кој е поставен на средината и е составен од десет дијаманти. Овој брош припаѓал на кралицата Мери.

Букетот беше посебен поради важна причина

Во букетот на Меган иамше цвеќе набрано од страна на принцот Хари директно од приватната градина во Кенсингтонската палата. Важниот момент е дека цвеќето е омиленото на неговата мајка, принцезата Дијана.

Надбискупот ги употреби првите имиња на Меган и Хари

Кога започна церемонијата, тој првин ги употреби имињата Рејчел и Хенри, а потоа се префрли на имињата кои им се најмногу познати на сите.

Меган носеше прстен од принцезата Дијана

Откако го облече вториот фустан, Меган го смени и накитот и на својата десна рака носеше прекрасен син фустан, кој ѝ припаѓал на принцезата Дијана. Принцезата Дијана беше забележана неколку пати како го носи овој прстен во 1990-тите.

Хари ги покани бившите девојки

На свадбата беа поканети и Челзи Дејви и Кресида Бонас.

Кејт Мидлтон и претходно го има носено фустанот

Кејт Мидлтон истиот фустан го носеше на крштевката на принцезата Шарлот во 2015 и на роденденот на кралицата.

Принцезата Шарлот со нејзината гримаса беше интересен момент на свадбата

Хари ѝ кажа прекрасни, романтични работи на Меган пред олтарот

Кога Меган застана до Хари тој ѝ кажа: „Изгледаш прекрасно. Јас сум многу среќен човек.“

Во нивните завети беше изоставен збор - намерно!

Исто како што направија принцезата Дијана и војвотката Кејт, така и Меган Маркл не го употреби зборот „obey“ во своите завети. Таа и Хари исто така кажаа „husband and wife“ наместо „man and wife." 

Хари имаше „ситуација“ со велот

Хари имаше проблем да го тргне велот од лицето на Меган. Но, сепак не можеме да го обвинуваме, таквите ситуации знаат да бидат проблематични.

 

© ladybook.mk Сите права се задржани.

Текстот не смее да се емитува или печати, без писмено одобрување од ladybook.mk.

Инспиративни жени кои покажуваат дека убавината нема граници

Туризам

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com