ВТОРНИК, 05 ЈУНИ 2018

Неверојатниот живот на Роберт Вадлоу - највисокиот човек во историјата

Роберт Вадлоу се родил на 22 февруари 1918 во САД. Поради тоа што се родил со нормална должина и со 3,7 килограми тежина, никој не претпоставувал дека ќе порасне и ќе биде највисокиот човек на планетата Земја. 

post cover photo

Роберт растел со неверојатна брзина и кога наполнил 3 години бил висок 91 сантиметар, а кога наполнил 9 години можел да го подигне својот татко. Починал кога имал само 22 година, а на денот на својата смрт бил висок речиси три метри. Неговиот живот е навистина неверојатен. 

Кога имал 5 години, Роберт носел облека за луѓе од 17 години, а три години подоцна бил висок 187 сантиметри и тежок 90 килограми. Кога наполнил 10 години, имал речиси 100 килограми и носел кондури број 50. На крајот, неговите стапала биле толку големи, што морале да се прават специјални чевли за него. Кога имал 12 години, било откриено дека хипофизата, која е многу активна, е причина за неговото брзо растење. Тогаш бил висок 210 сантиметри. 

Како дете, многу сакал кампување и бил член на извидниците, но сѐ од вреќи за спиење до шатори морало да се прави специјално за него, за да може да влезе во нив. На само 13 години, тој морал да внесува пет пати повеќе калории за разлика од неговите врсници. 

Роберт е најстариот од петте деца, а само тој не бил со нормална висина. Кога наполнил 19 години, Роберт достигнал висина од 2,6 метри и бил прогласен за највисокиот човек на светот. Бил познат како „нежниот џин“ и заработувал пари само со појавување во јавноста и на радио. На прашањето дали се нервира поради тоа што луѓето го загледуваат, тој се шегувал и одговорил дека се труди да гледа преку нив. 

(@11)

Роберт починал на 15 јули 1940, во сон, а лекарите велеле дека причината за неговата смрт била инфекцијата на нозете. Пред да почине, последната реченица која ја кажал била „Лекарите рекоа дека нема да стигна дома за прославата“. Тој мислен на прославата на неговите баба и дедо, кои прославувале златна свадба. Кога починал имал 22 години, тежел 222 килограми и вил висок 2,7 метри. Неговиот ковчег морале да го носат 18 луѓе, а погребан е во родното место, Алтон, во америчката држава Илиноис.

 

 

© ladybook.mk Сите права се задржани.

Текстот не смее да се емитува или печати, без писмено одобрување од ladybook.mk.

Инспиративни жени кои покажуваат дека убавината нема граници

Туризам

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com