ПОНЕДЕЛНИК, 10 СЕПТЕМВРИ 2018

Африкански хороскоп: дознајте кој е вашиот знак

Дали знаевте дека постои и африкански хороскоп? Почетоците на африканската астрологија се од древните африкански цивилизации, кога и најпримитивните африкански племиња покажале заинтересираност за ѕвездите и астрологијата. Всушност, тие древни племиња создале нешто што се вика геомантија. Тогаш, фрлале коски кои обликувале црти и стрелки. 

post cover photo

Важната работа и тоа што посебно ја прави оваа астрологија се нејзините симболи, како семејството, претците или различните сили на природата. Односно сите симболи доаѓаат од секојдневното опкружување на луѓето. Со фрлањето на коските, се чита според облиците и ликовите кои се формираат и на тој начин се чита иднината. Се формираат 12 фигури. Пронајдете го вашиот датум на раѓање и дознајте која е вашата фигура.

Татко (Баобаб)

4 јануари - 3 февруари

Родените во овој знак се одликуваат со искреност, либералност и внимателност. Имаат остар ум, но понекогаш запаѓаат во анксиозност на сопствениот ум. Паметни се и сензибилни, па уживаат во позицијата на моќ и престиж. Таквите луѓе не дозволуваат да им наштети негативноста на останатите луѓе.

Мајка (Богатството на килибарот и среброто)

4 февруари - 5 март

Луѓето родени во овој знак се интелигентни и паметни, но понекогаш чувствуваат дека се лути на луѓето околу нив. Тоа не е сѐ, тие понекогаш можат да се претворат во бунители поради своите навики. Меѓутоа, нивниот пулс е во тоа што се неверојатно силни иднивидуи, кои можат да одолеат на сите искушение.

Семејство

6 март - 4 април

Родените под знак семејство, обично се топли и љубезни, но често држат растојание, односно се отвораат само пред луѓе кои ги сметаат за блиски. Добри се во едно подрачје од животот, без разлика дали се работи за личниот или професионалниот живот. Можат сѐ да доведат во рамнотежа, но дел од нив секогаш ќе биде поуспешен од другиот дел.

Син (свет на љубовта)

5 април - 4 мај

Ако сте и вие припадник на овој знак, тогаш треба да знаете дека се одликувате како дружељубива личност, која може лесно да се спријатели со секого. Нежни сте, топли, но знаете да бидете и поразлични. Многу често бегате од проблемите, наместо да се соочите со нив, а тоа знае да ви предизвика проблеми. Бидете внимателни со луѓето кои сметате дека ви се верни.

Ќерка (пазар)

5 мај - 4 јуни

Луѓето родени под овој знак ќе наидат на мир и складност, но и на потешкотии и бруталност во животот. Најчесто покажуваат две страни, можат да бидат екстремно тешки на прв поглед, но можат да бидат неверојатно меки однатре, а тоа ги прави единствени. Наспроти својата природа, тие се љубители на мирот и добрата волја.

Чичко (предок)

5 јуни - 4 јули

Овие луѓе знаат да бидат егоцентрични, често без тоа да го реализираат. Но, не само тоа, можат често да станат арогантни и непристојни, ако нивната позитивна енергија не се канализира на правиот начин. Но, знаат да бидат и паметни и смешни, но луѓето често погрешно ги сметаат за поразлични.

Вештерка (судија)

5 јули - 4 август

Овој е најкомпактниот знак во африканската астрологија. Родените во овој знак одлучуваат за животот додека трепнат и не се плашат од соочувањето со реалноста. Тие не живеат под погрешни претпоставки за тоа што е исправно и погрешно, туку живеат во сегашноста. Не градат замоци во воздух, туку живеат одбран живот.

Лав (растение кола)

5 август - 3 септември

Овие луѓе поседуваат неверојатна енергија, но можат многу лесно да бидат нестабилни во животот. Можат да носат импулсивни одлуки, а потоа се каат. Таквите луѓе никогаш не се добри за работа, но за пријателите ќе направат сѐ. Меѓутоа, нивната неверојатна енергија мора да биде добро канализирана и може да се искористи под правилните околности.

Антилопа (патник)

4 септември - 3 октомври

Комплицирани личности, кои поголемиот дел од луѓето не ги разбираат. Дејствуваат според сопствената интуиција и не се ослонуваат на останатите луѓе. Понекогаш се малку осамени и токму тоа е причината поради која тешко се прилагодуваат на нова животна средина. Сакаат да си останат верни сами на себе, но можат лесно да се здружат со некој, ако тоа го сакаат.

Мудрец (растојание)

4 октомври - 3 ноември

Храбри луѓе и тоа претерано многу! Додека остантите лутаат, припадниците на овој знак одат против природата и го прават тоа што срцето им сака. Малку се ексцентрични, па не се идеален избор за животниот партнер. Но, таквите луѓе ќе останат со вас без оглед на околностите.

Тетка (детето на светот)

4 ноември - 3 декември

Припадниците на овој знак понекогаш се држат повлечено и не сакаат да привлекуваат внимание. Не се родени со најголемата среќа во животот, но дури и да се, понекогаш завршуваат работејќи во сиромашна компанија. Меѓутоа, смели се и снаодливи и со својот труд брзо се качуваат на врвот. Изврсни се во професионалниот живот, но во личниот мораат повеќе да се трудат.

Богатство (жетва и житарици)

4 декември - 3 јануари

Луѓето родени во овој знак секако се спремни да работат на својот живот, сакаат обилни работи, па затоа ако треба ќе се трудат напорно за да ги остварат своите цели. Сепак, одвреме-навреме мораат да погледнат во својата забавна страна.

 

© ladybook.mk Сите права се задржани.

Текстот не смее да се емитува или печати, без писмено одобрување од ladybook.mk.

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com