ПЕТОК, 05 ОКТОМВРИ 2018

Летна наспроти зимска исхрана

Дали водевте здрав начин на живот и вежбавте редовно ова лето? Дали сте спремни за предстојната зима? Во лето, разновидното свежо овошје и зеленчук се достапни за релативно добра цена, што е одлично за вашиот џеб и секако здравје. Во зима, тешко е да се најде таа огромна разновидност.
 
Нашиот предлог е да бидете сигурни дека сѐ уште добивате доволно разновидност на овошје и зеленчук, бидејќи различните видови храна имаат различни хранливи материи во нив. На пример, доматите се богати со лукопен, спанаќот има железо, а портокалите имаат витамин Ц.
 
post cover photo
 
Исто така, замрзнатиот зеленчук и овошје често се поевтини и имаат исто количество на хранливи материи во нив како и свежите. Ова може да биде одлична опција кога свежи производи не се достапни за пристојна цена. Само осигурајте се дека немате додадено шеќер во овошјето и предходно додадени сосови во зеленчукот.
 
Ние не би ги препорачале повеќето конзервирани овошја и зеленчук, бидејќи тие се со висока содржина на натриум и често не се вкусни како свежата опција. 
 
Во зима е тешко да се добие доволно секој витамин и минерал што ви е потребен. Препорачуваме да земете мултивитамински додатоци во исхраната за да бидете сигурни дека не сте исцрпени во ниедна област. Само предходно прочитајте ја етикетата за да бидете сигурни дека таа е полна со есенцијални хранливи материи.
 
Во текот на претстојните студени месеци, лесно е да се прескокне вежбањето. Бидете сигурни дека ќе излезете таму и да се движите. Одличен начин да го направите ова е со пешачење на снег, уметничко лизгање, прошетки, скијање или сноубординг. Или, ако живеете во област без снег, продолжете со нормалните активности на отворено. Не е важно каков вид на вежба применувате, само да бидете во некакво движење. 
 

© ladybook.mk Сите права се задржани.

Текстот не смее да се емитува или печати, без писмено одобрување од ladybook.mk. 

10 години Излет и отворање на летно Сектор 909

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com