ПОНЕДЕЛНИК, 08 ОКТОМВРИ 2018

Skopje Vinyl Convention со свое второ издание

На 12 и 13 октомври, Skopje Vinyl Convention нѐ почастуваат со второто издание на фестивалот на љубители на грамофонските плочи, кој ќе се одржи во Младинскиот Културен Центар во Скопје.

post cover photo

На три сцени во два дена ќе настапат Ariton, Александар Гавровски, Андреј Мицајков, Bdat Dzutim (Београд, Србија), Бојан Чакра, Боби, Boogieman, Цека (Ниш, Србија), Чваре, Chiko, Dimitri od Çair, Drazi Drags, Double G, Драган Б. Костиќ, Ex Disko-Klub Tehnometal, Fecky Farris, Flooder, Funky Villainz (Тирана, Албанија), Гоце, George Цветковски, Hypertech, Игор Спироски, Iceberg, Илина Ангел, Iron (Београд, Србија), Jim Sharp (London, Велика Британија), Koco a.k.a. Shimokita (Токијо, Јапонија), Christian Hss, Lephonq, Mileskaya, Мирко Попов, Маци Стојановиќ, Мачки, Милош Радош (Београд, Србија), Not Eazy (Софија, Бугарија), Oysha (Београд, Србија), Ogie, Pavlos (Солун, Грција), Rob Manga (Амстердам, Холандија), Skill (Пловдив, Бугарија), Стојче, Самоил Радински, Sam The Man (Софија, Бугарија), Soul Case, Soul Bader (Загреб, Хрватска), Томи Бојаџи, Uzun Brothers, Ux, Васо, Васко Атанасоски, Woo-D (Љубљана, Словенија), Wishko, Зоки Бејбе и Župany (Нови Сад, Србија).

Како главни гости на настанот на Skopje Vinyl Convention се појавуваат DJ KOCO a.k.a. Shimokita од Токио, Јапонија, премиерно на скопскиот подиум, заедно со Jim Sharp од Лондон и Rob Manga од Амстердам.

На настанот ќе можат да се разменуваат и купуваат грамофонски плочи од домашните изложувачи и продавници за плочи Ап(о)тека, Бобан Antique Records, Југотон, Пола Југотон, Жаре, Коко, Fuck Yoga, Кискин и Шишман, Yugovinyl, Leila, Ammonite Records, Vintage Shop, Vinyl Cafe, Бобан Петковиќ, Boban Box, Mladjowar, Веле, Дејан Живковиќ и Душан Чурчиќ од Србија, Hole on 45 од Грција и Soul Searchin’ и Threechord Records од Бугарија.

 

10 години Излет и отворање на летно Сектор 909

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com