ПОНЕДЕЛНИК, 08 ОКТОМВРИ 2018

Гледајќи во иднината: како да знаеме дека сме на прав пат

Повеќе не живееме во машки свет. Девојки и жени, направете го она што го сакате, бидете свој шеф и никогаш не се откажувајте од она што знаете дека е возможно да се направи. Се стремиме кон еден голем свет, бидејќи понекогаш најголемото враќање на инвестицијата е вашата великодушност на срцето, дури и во бизнисот. 
 
Како жена, претприемач и сопственик на бизнис, ние често се соочуваме со предизвиците на работното место и водење на бизниси кои нашите машки современици не можат. Наоѓањето на она што ве поттикнува да напредувате, да прескокнете препреки и да продолжите, може да биде поголемо од она на дневниот услов за плаќање на сметките.
 
post cover photo
 
Премногу често се стремиме да се моделираме по други луѓе, бизниси и нашите машки врсници. 
 
Што ако ја користите вашата мудрост во ваша корист, да бидете инвентивни и да ја вокализирате вашата креативност, подготвени да пробате нова стратегија и да се преселите од старите системи и методи?
 
Дозволете на вашиот бизнис постојано да се менува и се развива. Не следете модел. Со вашиот тим прашувајте се многу прашања, користете идејни сесии во ваша корист и слушајте што е потребно. Ова е основната линија за никогаш да не се откажувате и постои награда поголема од крајна линија на табеларна пресметка која навистина ја инспирира желбата да продолжите да барате повеќе.
 
Кои се соништата и аспирациите на вашата иднина? Дали сте поставиле цел да го создадете она што го посакувате?
 
Постои уникатност за тоа, каде што остануваме верни на самите себе.
 
Бидете автентични и вистински!
 
Користете ја вашата мудрост во ваша корист!
 
Бидете инвентивни и размислете надвор од кутијата!
 
Вокализирајте ја вашата креативност!
 
Соработувајте и создавајте тимови кои ја почитуваат, генерираат и поддржуваат поголемата цел!
 
Прави се што е потребно за никогаш не се откажуваш од тебе или твојот сон!
 
 

© ladybook.mk Сите права се задржани.

Текстот не смее да се емитува или печати, без писмено одобрување од ladybook.mk. 

10 години Излет и отворање на летно Сектор 909

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com