СРЕДА, 10 ОКТОМВРИ 2018

Како да престанеме да се грижиме

post cover photo
 
Секогаш ќе има нешто за кое се грижиме постојано. Секогаш ќе има нешто за што ќе се грижиме и секогаш ќе има нешто за што ќе бидеме благодарни и наш е изборот на што ќе се фокусираме. Малку е веројатно дека нашиот фокус ќе има големо влијание врз исходот, но тоа во голема мера ќе влијае на радоста што ја имаме и на тие околу нас.
 
Проширете ја вашата удобна зона. Избегнувањето или предвидување на нешто лошо ја зајакнува грижата во нас. Колку повеќе се одалечуваме од она за што сме загрижени, помала моќ има врз нас. Соочувањето со нашите стравови може да бара од нас да разговараме со некого, да побараме помош, да скршиме нешто во помали парчиња или да најдеме ментор. Што и да е, силно препорачуваме да се соочите наместо да го избегнувате.
 
Научете како да се смирите. Тоа е вештина за која треба да ја учиме уште како бебиња. Не можеме да се смириме кога сме првородени, па затоа ја пренасочуваме оваа вештина и дозволуваме нашата мајка да ги смири, да ги регулира и да ги увери нашите чувства додека не можеме самите да го направиме тоа. Ако не сте го совладале тоа се уште има уште време! Пракса како јога, медитација, масажа, дури и пеење, градинарство или печење се сите начини на реплицирање на мирни, повторливи квалитети на заземјување назад во нашите тела и назад во моментот. Клучот е повторување, тоа го правиме постојано додека не е поврзан со нашиот нервен систем.
 
Идентификувајте што е факт а што е само вашата перцепција. Секогаш е неверојатно да се набљудува како два различни луѓе можат да имаат такви различни начини на гледање на истата ситуација. Ако сте заглавени во негативен модел над нешто, поминувајте повеќе време со луѓе кои имаат попозитивен начин на гледање на нештата.
 


© ladybook.mk Сите права се задржани.

Текстот не смее да се емитува или печати, без писмено одобрување од ladybook.mk. 

10 години Излет и отворање на летно Сектор 909

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com