ВТОРНИК, 16 ОКТОМВРИ 2018

Предолго сте сингл? 5 совети да запознаете нова љубов

Сосема нормално е да се чувствувате осамени, не мора да сакате да бидете сингл. Не е важно дали вашиот најдобар пријател е воодушевен да биде сам или ако твојата мајка вели дека е толку импресионирана со тоа колку сте независни. Ако сакате да запознаете некого, сакате да запознаете некого. 

Наместо да се чувствувате лошо за да бидете сингл, време е да преземете дејства и да направите работи што ќе ви помогнат да запознаете човек за кој ќе бидете луди.

Овие пет решенија ќе ви помогнат да најдете љубов и ќе бидете толку среќни со новото момче, дури и нема да се сеќавате на сингл животот. 

post cover photo

Дај си една година да ја најдеш вистинската љубов 

Едно прашање на кое никој не може да се спротивстави: Што правите кога имате цел или сон? Вие запишувате план за некоја работа и тоа се серија чекори што треба да ги преземете за да го направите тоа, нели? 

Можеби изгледа чудно што го правиш тоа кога сакаш да запознаеш некого, но тоа е добра идеја, бидејќи ќе се чувствуваш јасно и смирено и организирано во твојата потрага да најдеш вистинска љубов. 

Кога сте премногу долго сами, ова е едно нешто што можете да направите: дајте си една година да ја пронајдете вистинската љубов. Тоа е исто така реална временска рамка. Шансите се, во рок од неколку месеци или дури и неколку недели, можете да одите на неверојатен прв дејт или да запознаете некој дечко преку пријатели или работа, кој е апсолутно совршен за вас. 

Верувајте во клишето: ќе се сретнете со него кога не мислите дека сакате 

...клишето е вистинско. Кога сте сингл, имате пријатели и се случува семејството да ви каже дека „ќе се сретнете со вистинскиот човек кога не планирате" или „кога не го очекувате". Тука е примамливо да ги превртувате очите кога тие ви го даваат овој совет. Исто е примамливо да се мисли дека сѐ е во ред, но, добро, тие едноставно не помагаат. 

Зошто да не им верувате? Вие дефинитивно ги познавате двојките кои се сретнаа со своето момче кога мислеа дека никогаш нема да најдат некој што е совршен за нив. Тие очекуваа да бидат сингл многу подолго отколку што завршија. Тоа работеше за нив и може да работи за вас.  Клишеата можат да бидат навистина утешни, особено кога ќе поминете низ тешко време. Клише е потсетник дека работите се одвиваат и дека сè ќе биде во ред, а тоа е важно за да се сетите сега. 

Слушајте ги вашите пријатели и семејството, бидејќи тие само може да знаат што е добро за вас

Да се биде сингл девојка значи да добиете совет од пријателите, семејството, па дури и странци. Може да биде исцрпувачки, па дури и фрустрирачки. Можете да посакате дека сите едноставно ќе престанат да разговараат со вас за фактот дека сте сингл. Но, тогаш можеби нема да добиете совет што навистина треба да го слушнете.  Кога сте сами премногу долго, можно е вашите пријатели и семејството да имаат некои совети кои ќе ви помогнат да го пронајдете момчето што го сакате. Можеби твојот најдобар пријател беше самостоен десет години пред да стапи во брак, или можеби твоја другарка сѐ уште е сама, но се чувствува оптимист во врска со некој состанок наскоро.

Прашајте ги луѓето за совети и што треба да направите со вашиот живот во врска со запознавањето на нови луѓе. Можеби не сакате и можеби ќе сакате да се фокусирате на други работи, но ако сте сериозни во врска со наоѓањето љубов, нема причина зошто не можете да се фокусирате на тоа. 

Обидете се со секоја опција што ви е на располагање (да, дури и работи што не сакате да ги направите) 

Постои исцрпувачка листа на начини да се сретнат луѓе овие денови. Вистината е дека кога сте биле сами премногу долго и сакате да најдете љубов, навистина треба да ја пробате секоја опција што ја имате на располагање за вас. Не, ова не е забавно. Секако, сакате да останете дома и да направите нешто, освен да одите на повеќе состаноци. Сте биле на толку многу состаноци и се обидувате да се запознаете со некој, и зошто треба да продолжите понатаму?  Па, бидејќи тоа е начин да се најде љубов. Вие навистина треба да продолжите да се обидувате затоа што е вистина што велат: следниот состанок на кој ќе отидете може да доведе до вистинска љубов. Сакате ли да го пропуштите тоа затоа што останавте дома? Дефинитивно не. 

Запознавајте само момци кои се дефинитивно вашиот тип 

Некои луѓе веруваат дека треба да се каже „да" на секој човек кој ве прашува и „да“ на секој состанок. Тие веруваат дека дури и ако не мислите дека ви се допаѓа личноста или чувствувате нешто за нив, сепак треба да пробате. Заедно со истите редови на овој совет е верувањето дека треба да ги исполнувате момците кои не се ваш тип, бидејќи „никогаш не знаете".

Добра идеја е да се состанувате со момци кои се дефинитивно вашиот тип. Ова може да биде спротивно на популарното верување, но сепак е вистинито. Ако веќе знаете дека не сте привлечени кон некого или дека навистина не се согласувате со нивната кариера (или можеби нивните недостатоци), нема да се премислите подоцна. И во ред е да се признае тоа. Во ред е да имате идеја за типот на дечко со кој сакате да бидете. На тој начин, кога ќе го сретнете, ќе знаете со сигурност од 100 проценти дека, ова е вашето момче. 

Пред да помине долго време, ќе бидете среќна. Додека уште не се освестите како сте поминале низ тешките моменти да бидете сингл, ќе бидете многу среќни што тие се во минатото, и ќе се надевате на иднината со вашата единствена вистинска љубов.

 

© ladybook.mk Сите права се задржани. 

Текстот не смее да се емитува или печати, без писмено одобрување од ladybook.mk.

 

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com