ВТОРНИК, 16 ОКТОМВРИ 2018

Значењето на фениксот и зошто луѓето толку често го тетовираат на своите тела

Фениксот е величествена, горда и зашеметувачка птица - но исто така е сосема митска. Значи, зошто луѓето ја тетовираат на своето тело?

Фениксот има различни значења за различните народи и култури. Таа е магична, огнена птица која изгледа одлично кога се репродуцира во уметноста. Таа значи доблест, благодат, бесмртност и преродба, и жени и мажи ширум светот ја прикажуваат на своите тела.

post cover photo

Нејзината приказна е вкоренета во грчката митологија. Всушност, зборот феникс кога е преведен назад во неговиот оригинален грчки јазик значи пурпурно-црвено.

Сè што треба да направите е да ги видите виолетовите и црвените пламени од перја околу неа за да видите дека птицата е поврзана со оган.

И навистина, Грците го измислиле фениксот за да биде огнено суштество кое може да преживее повеќе од 500 години.Кога е време да умре, птицата го собира гнездото пред да го запали заедно со неа.

Меѓутоа, нејзината приказна не завршува тука. Три дена подоцна, птицата се крева од својата пепел, неповредена и подготвена да живее повторно. Се преродува, исто толку убава колку и пред нејзината смрт.

Легендата за фениксот патувала до стариот Египет, а домородците таму додале свој додаток на приказната. Според Египќаните, новородениот феникс зема од сопствениот пепел и ги носи во градот на сонцето - Хелиополис.Тука, птицата ја жртвува својата пепел на сонцето.

Се разбира, приказната за фениксот е стара илјадници години, но она што фениксот го претставува сѐуште се озвучува со луѓето денес. Тој претставува промена - повторно раѓање, нов почеток. Тој претставува смрт на старото и воскресението; превртување, шанса за подобар живот.

Ова е моќен концепт што многумина од нас го купуваат. Кога е време да се движиме од нешто и со нетрпение очекуваме, треба да го запалиме минатото, за да можеме да направиме позитивни промени.

На пример, некој што ја носи тетоважата со феникс можеби се борел со тешки времиња, но сега излегува од другата страна со определување дека работите ќе бидат подобри. 

Да се каже во литературен смисол, таа личност е како феникс што повторно се издигнува од огнот. Луѓето со тетоважа феникс нема да дозволат минатото да ги дефинира или да ги фати. Тие се победници.

 

© ladybook.mk Сите права се задржани. 

Текстот не смее да се емитува или печати, без писмено одобрување од ladybook.mk.

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com