ПОНЕДЕЛНИК, 22 ОКТОМВРИ 2018

15 факти за серијата „The Big Bang Theory” кои ни најголемите фанови не ги знаат

Навистина е тешко да поверуваме дека првата епизода од оваа позната серија за прв пат беше емитувана во далечната 2007 година, поточно пред 11 години. Оттогаш ние имаме изгледано повеќе од 250 епизоди за животите на четирите физичари. Оваа серија ќе заврши во мај 2019 година, меѓутоа на фановите им преостанува да го гледаат актуелниот спин “Young Sheldon”, чијашто втора сезона започна да се прикажува во септември оваа година.

post cover photo

Во прилог на наведеното, еве ги 15-те факти кои ви гарантираме дека не сте ги знаеле досега:

 • Кога Ленорд ја запознава Пени во првата епизода и кога Пени прифаќа да излезе на состанок со него во 100-тата епизода, таа ја носи истата маица.

 • Лори Меткалф која ја глуми мајката на Шелдон во „ТВВТ” е исто така мајка на глумицата Зои Пери која ја глуми мајката на малиот Шелдон во „Young Sheldon”.
 • Џим Парсонс навистина знае да го свири омилениот инструмент на Шелдон – теремин. Најинтересното е што овој инструмент воедно е еден и од најтешките за свирење.
 • Постои теорија помеѓу фановите на „ТВВТ” дека бојата на маиците на Шелдон ја откриваат емоцијата која ја чувствува во моментот. На пример: црвена боја означува лутина, светло сина означува надеж, портокалова означува алчност и така натака.

 • Очилата на Џони Галецки немаат леќи. Имајќи во предвид дека Џим е многу повисок од него тој секогаш мора да гледа нагоре па светлото од рефлекторите кое се одбивало од леќите му пречело при глетката.
 • Низ голем број на епизоди Пени секогаш се појавува носејќи иста чанта. Дури и кога носи различна, таа е направена од кожа во истата големина и форма како претходната.

 • Карактерите на Шелдон и Ленорд се именувани според продуцентот Шелдон Ленорд.
 • Во неемитувана епизода Воловиц и Кутрапали не постојат додека Пени била глумена од страна на друга актерка. Во прилог на ова, името не и било Пени туку Кејти.
 • Куќата каде што живеат Шелдон и Ленорд има само еден кат. Секој пат кога ликовите се качуваат по скалите за да стигнат до својот кат, екипата за снимање ги менувала само вратите.
 • Станот на Раџ и куќата на Воловиц и Бернадет никогаш не се појавуваат во една иста епизода бидејќи и куќата и станот се истиот сет.

 • Имињата на епизодите се имиња на реални научни тврдења, принципи, теории и експерименти освен првата епизода која е наречена пилот.
 • Првенствено оваа серија требала да се вика Пени Лени и Кени.

Дали ќе ти недостигаат главните ликови од оваа серија кога ќе заврши. Напишете го Вашето мислење во делот за коментари.

 

© ladybook.mk Сите права се задржани. 

Текстот не смее да се емитува или печати, без писмено одобрување од ladybook.mk.

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com