ПОНЕДЕЛНИК, 05 НОЕМВРИ 2018

Како да се справите кога пријателките не ви го сакаат момчето

Никогаш не сакаш да чуеш дека твоите пријателки мислат дека заслужуваш подобро од момчето со кое си почнала да се забавуваш. Тоа е најлошата вест досега. Тоа е исто толку лошо колку кога и твојата мајка и татко ти велат дека не се негови големи обожаватели.
 
Па, што правиш кога твоите пријатели го мразат твоето момче (и покрај тоа што сакаат да се чувствуваат поинаку)? Следните пет работи се неопходни чекори што треба да ги преземете кога ќе се најдете во оваа непријатна ситуација.
 
post cover photo

Прашај ги зошто се чувствуваат така

Секој сака да се чувствува слушнато. Ако вашите пријатели го мразат вашето момче, треба да ги прашате зошто се чувствуваат така. Ова не значи дека треба да се согласите со нив или да го фрлите на самото место (и ако навистина го сакате и чувствувате во своето срце дека е тоа така, тогаш дефинитивно не треба да го направите тоа). Тоа само значи дека сте подготвени да слушнете што имаат да кажат, што е вашата работа како пријател.
Шансите се, вие не сакате да ги уништите вашите пријателства во врска со ова. Тоа навистина би било срам. Запомнете дека пријателите се различни личности и различни работи сакаат. Тоа е она што го прави пријателството толку интересно. Ние не мораме да се согласуваме цело време.

Кажи им дека го сакаш и тие треба да го прифатат тоа

Ако твоите пријатели го мразат твоето момче, тоа не значи дека треба да го мразиш и да раскинеш со него. Секој има право на свое мислење, нели? Можно е тие да се завидливи за вас, особено ако тие се сингл или не се среќни во нивната сопствена врска. Тие може да ги проектираат нивните чувства кон вас.
 
Кога сте во оваа ситуација, еве нешто што дефинитивно треба да го направите: кажете им на своите пријатели дека го сакате вашето момче и дека тие треба да го прифатат тоа. Тие може да ги превртуваат очите и да кажат дека сè уште не мислат дека треба да му се посветите целосно, но тоа е во ред. Не треба да ги менуваш своите мислења. 
Не е идеално и сакате да го сакаат онолку колку што и вие. Сакате да велат дека сакаат да ве гледаат среќни и дека тие точно го разбираат она што го гледате во него. За жал, тоа не е она што се случува, и тоа е добра идеја да се запамети дека она што е важно е дека го сакате.

Во исто време, прифати како се чувствуваат

Вие нема да сакате да го направите ова. Ќе му кажеш на твоето момче дека е неправедно и мислиш дека твоите пријатели се неразумни и дека нема никаква смисла. Но, кога вашите пријатели го мразат вашето момче, ова е уште една работа што можете да ја направите: прифатете како се чувствуваат.
 
Ова е всушност навистина честа работа. Тоа може да биде тешко или дури и невозможно да се разбере она што некој го гледа во некого, особено ако тие се навистина различни од вас и вие едноставно немате ништо заедничко.
Прифатете како се чувствуваат вашите пријатели и тие ќе прифатат како се чувствувате исто така. Тоа е прашање на взаемно почитување. Можете да повикате еден вид примирје и да го кажете тоа, во ред, знаете како се чувствуваат и знаат како се чувствувате.

Не го споменувајте во разговорите

Сфаќајќи дека вашите пријатели го мразат твоето момче, никогаш нема да биде добро време за разговор за него. Последното нешто што сакате да го направите е да го спомнете во разговори и да им кажете на вашите пријатели да кажат нешто за него или за вашата врска. Тоа не е начин, ако се грижите за одржување на вашите пријателства, што веројатно го правите.
 
Наместо тоа, не го споменувајте во разговорите. Велејќи дека тој има одлична нова работа или двајцата ви го виделе најдобриот филм за хорор досега, нема да им помогне на работите. Вистината е дека вашите пријатели нема да бидат учтиви и не сакаат да слушнат вакви работи.

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com