ПОНЕДЕЛНИК, 05 НОЕМВРИ 2018

Wu-Tang Clan и Milk Make Up со колаборација за кармини за усни

Бидејќи Wu-Tang Clan први експлодираа на њујоршката музичка сцена во почетокот на 90-тите години, со нивниот албум Enter the Wu-Tang (36 Chambers), брендирањето (или ребрендирањето, земајќи го предвид лошиот углед на андергроунд раперите во тоа време) е како составен дел на нивното наследство како во нивните песни, набилдани со културно-натоварена проза, текстурирани, крос-жанровски инструменти, и силна волја во самурајски стил. И од нивната Wu Wear линија за облека до нивните боречки вештини внесени во видео игри, нема двоумење: сѐ на што рап легендите од источниот брег го позајмуваат своето име има заработено печат на одобрување.
 
post cover photo
 
Така, додека новата соработка на Wu-Tang за кармини со MILK Make Up може да дојде како изненадување за некои, фактите покажуваат дека секој аспект на неговото создавање, со голем дел од инспирација која е вкоренета во кунг фу културата и женската енергија на кинеската филозофија, според неофицијалниот лидер на групата RZA, карминот е дизајниран да „инспирира мудрост, убавина и сила на денешните модерни воини".
 
Десетгодишната фасцинација на Wu-Tang со Шаолин кунг фу, впечатливиот стил на кинески боречки вештини поврзани со монасите и манастирот на Шаолин, се инспирација за златните куршуми изработени со змеј што се крие околу цевката на карминот за посебен ефект. Во меѓувреме, „"C.R.E.A.M." палетата на кармините за усни - вклучувајќи ги светло-розевата нијанса наречена Sacred, мат-портокаловата Fire, сјајно кафеавата Cypher, секој од нив е именуван по осумте земни елементи од I Ching, древна кинеска книга на мудроста. 
 
И во согласност со восхитувањето на жестоките женски следбеници на RZA и вистински и замислени (тој е обожавател на јапонскиот акционен трилер,Lady Snowblood во кој глуми Meiko Kaji), Wu-Tang и MILK Make Up ја избраа Тејана Тејлор за да глуми во кампањата, со раперот и продуцентот компонирајќи оригинален саундтрак на нејзината глума во краток филм инспириран од самураите, каде таа усовршува телекинеза и ги покажува способностите да управува со меч. А за нејзиниот одбрамбен штит? Жар црвена усна со висок сјај од палетата по име Chi, се разбира.
 
 
© ladybook.mk Сите права се задржани. 

Текстот не смее да се емитува или печати, без писмено одобрување од ladybook.mk. 
 

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com