ВТОРНИК, 06 НОЕМВРИ 2018

Пацификот воведе забрана на креми за сончање

Палау во западниот дел на Пацификот стана првата земја која забранува многу видови на средства за заштита од сонце, во обид да ги заштити коралните гребени од хемикалии за кои научниците велат дека предизвикуваат значителна штета.
 
Под забраната, која ќе стапи на сила во 2020 година, дефинирана како листа што ги содржи 10-те забранети хемикалии, листа која би можела да се зголеми подоцна, ќе можат да се конфискуваат кремите од туристите кога ќе влезат во земјата и продавачите на мало може да се казнат со парична казна до 1.000 долари (770 фунти).
Оштетувањето на коралните гребени ширум светот од климатските промени е широко пријавено, но научниците велат дека има сè поголеми докази дека хемикалиите од сончање, кои ги измиваат од пливачите кои влегуваат во океанот преку канализациски системи, исто така, предизвикува сериозна штета.
 
post cover photo
 
Заштитата од сончање „може да биде труење на морски животни и загадувачки плажи", и Палау ја усвои забраната во законот минатата недела.
Претседателот Томи Ременгезау го нарече тоа „особено навремена", велејќи дека главен поттик е извештајот од 2017 година кој откри дека производите за сончање се „широко распространети" во Езерото Јелифиш, едно од светските наследства на УНЕСКО.
 
Се проценува дека секоја година во светските океани се депонирани 14.000 тони креми за сончање.
Истражувачите откриле дека дури и ниската концентрација на токсичните хемикалии на кремите за сончање во водата може да го попречи развојот на младиот корал, вели д-р Селина Вард, предавач по екологија и физиологија на коралниот гребен на Универзитетот во Квинсленд во Австралија.
 
Студиите исто така покажаа дека хемикалиите во сончањето може да предизвикаат локализирано белење на коралите и може да ја нарушат репродукцијата на рибите со мешање со нивните хормонални системи, рече д-р Вард.
Во 2015 година Даунс водеше тим кој откри дека оксибензонот, кој најчесто се користи во сончање, го забрзува коралниот раст и е токсичен за алгите кои живеат во гребени, обезбедувајќи ја нивната боја и вршење на други витални функции.
 
Не сите заштитни средства за заштита од сонце се „токсични". Но, „некои од сончаните без овие хемикалии се прилично скапи, што е обесхрабрувачки", рече Вард.
„Мислам дека носењето ткаенини на вашето тело е најдобрата алтернатива за заштита од сонце", рече таа.
 
 
© ladybook.mk Сите права се задржани. 

Текстот не смее да се емитува или печати, без писмено одобрување од ladybook.mk. 

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com