ЧЕТВРТОК, 08 НОЕМВРИ 2018

Како Инстаграм генерацијата се заљуби во една од најплатените уметници во светот

Делото на Кусама е надминато повеќе од 300.000 пати, со Кети Пери, Адел и Никол Ричи, кои бараат една од нејзините познати бескрајни огледни соби за себе. Една од овие простории, со наслов „Бесконечно огледувана соба - моето срце танцува во универзумот", сега претставува централно место за изложба на нови дела во галеријата Викторија Миро во Лондон. Иако трае до декември, билетите веќе се распродадени.

post cover photo

Таа е исто така предмет на новиот документарен филм Кусама - Бесконечност.

Огледала по огледала се сон на нарцисист. Сепак, тука има иронија. Instagram ни нуди платформа каде што можеме да раскажуваме и да ги естетизираме сопствените животи - на некој начин да се преработиме себеси, но Kusama's Infinity Mirror Rooms постојат за да го донесат она што таа го нарекува „самообличување", каде што чувството на бесконечното дуплирање на собите нѐ прави да чувствуваме зафатени од нашата околина. Кога се фотографираме во една од нејзините соби, а потоа ја објавуваме сликата на интернет, јавно се бришеме. Не е важно дали сте Кети Пери: во соба за бесконечност огледало, вие сте само ѕвездести. Раст во универзумот.

Работата на Кусама секогаш била управувана од овој концепт на „самообличување", предизвикан од нејзините лични трауми. Кога имала 10 години, почнала да доживува живописни халуцинации на лесни аури и густи полиња на точки. Повремено, цвеќињата во полињата во близина на нејзиниот дом би разговарале со неа. „Бев опкружена со толку многу цвеќиња. Кога погледнав наоколу, ги видов цвеќињата насекаде.", рече таа за нејзиното искуство. Точките и цвеќето се инфилтрираат во секој агол на нејзината работа.Во Викторија Миро, на надворешниот дел доминираат насликани бронзени скулптури на цвеќиња покриени со точки, насловена како „момент на движење кога одев во универзумот". Внатре, обесени се две слики насловени Dots Obsession. Тие изгледаат совршено со растојание од сликата, како сложена мрежа од жолта или црна, но изгледаат поблиску и почнуваат да се појавуваат бесчувствителни кикирики. Кусама е позната и по нејзината опседнатост со фалични облици, кои се користат за покривање на столици, скали, манекенки и детски колички. Таа зборува за тоа како ова произлегува од фактот дека, како дете, нејзината мајка ќе ја испрати да ги шпионира работите на нејзиниот татко. Таа одгледувала доживотно презир кон сексуалноста. Од 1977 година, Кусама живее доброволно во психијатриска установа.

 

© ladybook.mk Сите права се задржани. 

Текстот не смее да се емитува или печати, без писмено одобрување од ladybook.mk. 

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com